Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, July 26, 2006

Himara.eu - Updates

Simera ekana merikes prosthikes - allages sto site, tis opoies parousiazo parakato:

1. Exoume alvaniki ekdosi tou site (Patontas stin Alvaniki simaia)
http://www.himara.eu/news/index-al.html

2. Prosthesa sta "Nea" mia eidisi sxetika me ton neo Nomo gia tis periousies stin Alvania.
http://www.himara.eu/news/004.html

3. Sta "Arthra" evala to Arthro "Himara arkeologjike" tou M. Gjoka
http://www.himara.eu/articles/002.html

4. Evala to keimeno gia to xorio Qeparo stin Alvaniki ekdosi
http://www.himara.eu/qeparo/index-al.html

Edo s'auti tin selida, exei merikes lekseis sta Ellinika, den ksero ean einai skopima, ean oxi na tis metafrasoume. Episis, ap'oti eida den einai i akrivis metafrasi tis Ellinikis ekdosis.

5. Telos, sta ksenodoxeia, http://www.himara.eu/hotels/index-al.html prosthesa tis 2 nees eggrafes gia to Qeparo.

2 comments:

Web Master said...

Sto ClubHimara:
http://groups.yahoo.com/group/clubhimara/message/2267

eida mia mikri eidisoula sxetika me ta simata stous dromous tis Himaras. Paizei kati tetoio?

himara said...

Ne, kai inai simantiko