Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, March 20, 2011

Ultranacionalistet risjellin skena te 1913 ne Himare, me sulme demek "paqesore" nga zona ekstrahimarjote, policia parandalon kete histeri idiote

Nga nje koment ne blogun e Shekullit:

ore po keta dukatasit le te marrin pronat e tyre njehere pastaj le te perpiqen te pushtojne vende te tjera,sepse nuk i ftoi kush ne himare ,bollanon e ka zgjedhur populli himariot dhe vetem atij i perket qe ta heqi,ka ikur koha e gjolekeve dhe e celo picareve apo mos rroni akoma si ne kohen e ali tepelenes. lord bajroni shkruante :bijte e himares qe sfalin as mikun si mundet ta lene te gjalle armikun.


Banorët e fshatrave të Vlorës, sot në protestë kundër Bollanos

Shekulli Online | 20/03/2011

Banorë të fshatrave të Vlorës, kryesisht nga Orikumi dhe Dukati, do të dalin sot në një protestë kundër kryebashkiakut të Himarës, Vasil Bollano.


Reagimi i tyre vjen pas deklaratave të këtij të fundit se fshatrat e Vlorës janë fshatra me ndërgjegje greke, pohime që janë bërë publike edhe në faqen e Bashkisë së Himarës në internet.


Policia e Vlorës kthen në rrugë protestuesit kundër Bollanos

Shekulli Online | 20/03/2011 |

Policia ka ndërprerë protestën e banorëve të fshtrave të Vlorës, të cilët ishin nisur drejt Himarës për të protestuar ndaj kryetarit të bashkisë së këtij qyteti, Vasil Bollano, pas deklaratave të këtij të fundit se fshatrat e Vlorës janë me ndërgjegje greke.


Sipas të dhënave, karvani i protestuesve është ndaluar nga policia e Vlorës në afërsi të Llogarasë. Bashkë me punonjësit ka qenë edhe vetë drejtori i policisë së Vlorës, i cili ka dhënë si arsye para protestuesve faktin se rruga nga Orikumi në Himarë është e gjatë dhe është e pamundur të ndiqet tubimi nga forcat e policisë.


Ai ka shtuar se n.q.s. tubimi do të vijonte, ai do të quhej i paligjshëm dhe organizatorët do të duhet të mbanin përgjegjësi për një gjë të tillë.No comments: