Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, December 11, 2006

News: Kryepeshkopi Hristodhulos takim me Papa Benediktin.

11/12/2006 09:01 (ERT)

Vizita e kryepeshkopit Hristodhulos ne Seline e Shenjte do te filloje ne mengjezin e dites se merkure dhe do te zgjase 3-dite.
Zoti Hristodhulos dhe mitropolitet qe do ta shoqerojne, do te kene takim me Papa Benediktin, do te nenshkruajne nje deklarate te perbashket dhe ne vazhdim do te vizitojne kishat e Shen Petros dhe Shen Pavlos.
Vizita e kryepeshkopit ne Seline e Shenjte karakterizohet si permbysje e te dhenave, qe ekzistonin per shume dhjetevjecare ne kishen e Greqise.
Me nje vazo alabastrini per lipsanet, ne te cilin do te jene vendosur 2 nga 14 unazat e zinxhirit qe mbajti te lidhur Apostullin e kombeve –Pavlo, do te kthehet te shtunen ne mengjez nga Vatikani, kryepeshkopi Hristodhulos.
Dorezimi i unazave do te behet gjate ceremonise speciale ne Baziliken e Shen Pavlos, qe gjendet jashte mureve te Romes dhe do te dorezohet nga kallogjeret franceskane qe e ruajne.
Dhe sigurisht eshte nje nga objektet e adhurimit te Kishes Romeokatolike, nga shume objekte qe ka Selia e Shenjte, autentiteti i te cilave shume here shkakton problematizem midis shkencetareve dhe anetareve te kishes.
Unazat e zinxhirit ne fjale, karakterizohen nga bashkepunetoret e kryepeshkopit, si nje dhurate e cmuar e Papa Benediktit per kishen e Greqise dhe ato do te ruhen ne Mitropolin e Athines.

No comments: