Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, December 08, 2006

Nje himarjot nderon kujtimin e kompozitorit Shopen

Je me suis trouvé à Paris, justement au cimetière Père Lachese, le lendemain de l’anniversaire de la mort du grand compositeur et pianiste Frederic Chopin. Et j’ai pris cette photo de sa tombe pleine de fleurs. Chopin meurt le 17 octobre 1849, au 12 place Vendôme, des suites de sa maladie pulmonaire, à l'âge de 39 ans. Il fut enterré au cimetière du Père Lachaise. Selon ses dernières volontés, sa soeur Ludwika qui était venue de Pologne juste avant qu'il meure, ramena à Varsovie son cour qui se trouve actuellement dans un cénotaphe de l'église Sainte-....

U ndodha na Paris, pikerisht ne varrezat Piere Lachese, nje muaj pas pervjetorit te vdekjes se kompozitorit dhe pianistit te shquar boteror, Frederic Chopin. Dhe pata rastin te bej kete foto ne varrin e tij, mbuluar plot lule e dedikime. Artisti i shquar vdiq me 17 tetor 1849, pas nje semundje te gjate pulmonare ne banesen numer 12 te Sheshit Vendτme. Ai nuk ishte veη 39 vjec.U varros ne Piere Lachese. E motra, Ludwika, e cila kish ardhur posaηerisht nga Varshava per t'i qene prane ne ditet e fundit, vuri ne vend deshiren e tij. Pra qe nga trupi ti' hiqej zemra e ajo te prehej ne atdheun e tij te dashur - ne Poloni ku edhe gjendet sot,e ruajtur ne kishen Sainte-Croix.

for more se in the
BLOG
www.simbadi.com

No comments: