Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, March 15, 2007


Himarjotët u mblodhen përsëri, por për të festuar këtë herë. Ishte dt.11 Mars, në Akrotirio palace që ishte zgjedhur për të thënë dy fjalë nga Bollano dhe për tu argëtuar. Fjalën e hapjes e mbajti z. Alfred Beleri icil ishte dyfish ëzuar që megjithë mungesën e tijtë detyuar në zgjedhje, ato u fituan nga kandidati I Omonias, z. Bollano. Të pranishëm ishin deputë të parlamnetit grek dhe personalitete të tjera. Nga Himara kishte ardhur së bashku me kryetarin dhe një dërgatë e veçantë, bërthama e cila mbrojti votën me vendosmëri nga komisonerët ambiciozë. Gjithashtu ishin dhe dy deputetët e Omonias, z. V. Dule dhe Spiro Peci. Për herë të parë mbas shumë vitesh mirte pjesë në këtë gëzim dhe Pirro Dhima, i cili u prit me ngrohtësi nga himarjotët që përfituan nga rasti për të nxjerrë fotografi përkujtimore përkrah tij. Madje fituesi olimpik për katër herë rradhazi theksoi se tani e tutje ai do të ishte i praniëshëm dhe jo figurativisht por realisht pranë himarotëve. Me duartrokitje u prit gjithashtu dhe prania e Strakoshës, portierit të ekipit kombëtar shqiptar.

“Ju falemnderit që më dhatë votën tuaj për të punuar së bashku për një katërvjeçar tjetër dhe për të arritur rezultatetë tjera-tha z. Bollano.-falenderoj gjithashtu dhe ata që nuk ë votuan duke e konsideruar votën e tyre opozitare si një detyrë për të përmirësuar dhe ndrequr gabimet që sidoqoftë janë bërë në mënyrë të paqëllimëshme-përfundoi Bollano. Edhe z. Dule falenderoi himarjotët dhe i ftoi ata të jenë si gjithmonë zemra e helenizmit në Shqipëri.

Morrën pjesë dhe himarjotë të tjerë që janë shquar për aktivitet letrare si Dh. Gjoka. Por ende ndjehet mungesa e figurave të tjera letrare si ajo e z. O.Goro (dhe e ndonjë tjetri) i cili ka pasur funksionin e kryetarit të bashkisë me votën plebishitare të himarjotëve (si kandidat i Omonias) në vitet 1992-1996. Shpresojmë se në të ardhmen do të jenë më pranë himarjotëve për të reflektuar në krijimet e tyre shpirtin e mrekullueshëm himarjot.

No comments: