Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, May 23, 2007

1 Φεστιβαλ Βορειοηπεηρωτικης Λαοραφιας στο Ζαππειο μεγαροΗΜΕΡΑ 1η: Πέμπτη 24-05-2007 19:00 μ.μ»

Συμφωνική Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής Κηφι­σιάς (Ενορχήστρωση, Διεύθυνση Ορχήστρας: Πέτρος Ν. Πρόκος)

Παιδική Μαντολινάδα (Υπεύθυνη: Ματούλα Μπάμπουλη-Μηλιά)

Κήρυξη της έναρξης του Φεστιβάλ από τον Πρόεδρο του Βορειοηπειρωτικού Φόρουμ, κ. 'Αλκη Παππά

Χαιρετισμός του κυρίου Παναγιώτη Μυλωνά

ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Χορευτικό Κορασίδων Πανεπιστημίου Αργυρο­κάστρου (Εκπρόσωπος: Παναγιώτης Μπάρκάς)


Πολυφωνικό Χειμάρρας (Καλλιτεχνικός Εκπρό­σωπος: Λεονάρδος Μπιτζίλης)

Κάτω Δρόπολη (Καλλιτεχνικός Εκπρόσωπος: Α­ντώνης Τούνης)

Άρτα (Καλλιτεχνικός Εκπρόσωπος: Κλεάνθης Τζανής)

Πωγώνι (Καλλιτεχνικός Εκπρόσωπος: Μανώλης Μποτίνης)

Πανηπειρωτικό Χορευτικό (Καλλιτεχνικός Εκ­πρόσωπος: Άρης Ζαφείρης)

ΗΜΕΡΑ 2η: Παρασκευή 24-05-2007 20:00 μ.μ.

Φοινίκη (Καλλιτεχνικός Εκπρόσωπος: Ζήσης Λούτσης)

Άνω Δρόπολη (Καλλιτεχνικός Εκπρόσωπος: Μι­χάλης Κιτσάκης)

Λειβαδειά (Καλλιτεχνικός Εκπρόσωπος: Ηλίας Καλαντζής)

Μεσοπόταμος (Καλλιτεχνικός Εκπρόσωπος: Δήμος Κιόσσες)

Κάτω Δρόπολη (οργανωμένη στην Αθήνα) (Καλ­λιτεχνικός Εκπρόσωπος: Παναγιώτης Ντούλες)

Πανβορειοηπειρωτικό Χορευτικό (οργανωμένο στην Αχαΐα) (Καλλιτεχνικός Εκπρόσωπος: Γιάν­νης Τοπάλης)

Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ, κ. Κώστας Νούσιας ανακοινώνει την λήξη του Φεστι­βάλ

Ακολουθεί πανηπειρωτικό ξεφάντωμα με γνω­στούς καλλιτέχνες του παραδοσιακού τραγου­διού: Σάββας Σιάτρας, Κώστας Καλόγερος κ.α.

Για την Καλλιτεχνική

Επιτροπή

Κώστας Νούσιας

Πέμπτη 17 Μαΐου 2007

2 comments:

Anonymous said...

Poli kali protovoulia, an kai xtes mas ta xalase o kairos. Elpizo simera na prolavoun na mas deiksoun ekai ta xt3sina
.

Lakis.

Anonymous said...

simera kratse kallo kero kai itan megali eyxaristisi gia opion brethike ekei