Thursday, June 21, 2007

Çamët sulmojnë kishën orthodokse në parlament

Sot ne parlamentin shqiptar, deputeti Shpëtim Idrizi, ka ndërmarë një sulm të drejtpërdrejtë kundër kishës orthodokse shqiptare, nëpërmjet një provokimi të hapur drejtuar kryepeshkopit tonë othodoks, shkëlqesisë së tij Anastasit.

Provokimi, që duke parë nivelin e burimit justifikon në mënyrë të përpiktë banalitetin e vet, konsistonte në një kërkesë absurde që Idrizi i ben shkëlqesisë së tij, për të mbajtur një meshë për ata që ai i quhan “viktima gjenocidi”.

Që kemi të bëjmë me një provokim shumë të ulët, kjo është mëse evidente pasi sado i paditur të jetë zoti Idrizi, edhe më injorantët e dinë se institucionet fetare kristiane, qofshin këto orthodokse apo katolike, nuk mund të japin shërbesa fetare për persona jo të pagëzuar dhe për më tepër kur këta i përkasin një tjetër besimi.
Këto lloj provokimesh, nuk janë vecse të dëmshme dhe konflikt-nxihtëse që ne orthodoksët nuk ja kemi borxh zotit Idrizi.

Për këto arsye dhe për shumë të tjera, mendoj se zoti Idrizi nuk është person që mbron dhe ka për zemër komunitetin cam. Gjithashtu ai zë në gojë një parti politike (PDI) që pretendon se mbron interesat e komunitetit cam, po që cuditërisht camët nuk e votojnë atë dhe kjo parti nuk ka marë kurrë asnjë vënd në parlamentin shqiptar. As vetë zoti Idrizi nuk bën pjesë në këtë parti politike, dhe flet në emër të saj duke qenë antar i një tjetër force politike. Gjithsesi, nuk dua ti zgjidh zotit Idrizi problemet e veta personale dhe organizative, po vetëm ti them se nëse ai vetë apo i gjithë komuniteti i tij duan ti afrohen besimit orthodoks, porta është e hapur, vetëm se duhen bërë disa hapa riutalë për të cilat kristianizmi nuk bën skonto që prej lindjes së tij. Në të kundërt, zoti Idrizi duhet ti drejtohet të parit të islamikëve shqiptarë, Selim Muçës për të pasur shërbesat fetare që pretendon.

2 comments:

Leonidas said...

http://www.shekulli.com.al/news/49/ARTICLE/11838/2007-06-22.html

Molis tora diavasa to dimosio gramma tou en logo bouleuti pros ton Arxiepiskopo Albanias, Anastasio. Gramma to opoio den to stelnei prosopika ston Arxiepiskopo, alla apo tin stigmi pou to diavazei sto Koinovoulio, prokalei mia dimosia sizitisi stin Albania.
O kathenas exei ta symferonta tou, opos kai o kos. Idrizi, o opoios den ta arneitai kiolas.Den to ksero to thema, alla auto pou ksero einai oti panta, meta to 1990, ypirxan diekdikiseis autis tis koinotitas pros tin Ellada, diekdikiseis tis opoies orismenes stigmes exei iothetisei kai to Albaniko kratos. Edo stin Ellada den theloun kan na sizitisoun gia to thema auto, opote yparxei ena "kollima".
Oson afora ton Arxiepiskopo Anastasio, pantote exei diksei tin megali tou kardia kai tin anthropotita tou, opote einai perito na min pistevei kaneis oti sympona ston thanato tou kathe synanthropou mas, aneksartitos thriskeias kai proeleusis.

Anonymous said...

Εννοείται ότι οι Τσάμηδες προσπαθούν να εμπλέκουν την θρησκεία με μία πολίτικη υπόθεση. Και δεν θα μπορούν να στείλουν τον αρχιεπίσκοπο στα δικά τους πλάκωμεια.

Πριν από αυτά τα γεγονότα που αναφέρουν οι Τσάμηδες πρέπει να ξέρουμε ότι έχουν προηγηθεί και αλλ:
1. Οι Τσάμηδες πήραν μέρος με τους Ιταλούς στο Ιταλικό-ελληνικό πόλεμο (του 1940)
2. Στην κατοχή πήραν την εξουσία ως βοηθούς των γερμανών και τα εγκλήματα πολέμου που έκαναν στους συμπατριώτες τους Έλληνες δεν περιγράφονται
3. Στην περίοδο 1944-1949 στην Ελλάδα έγινε εμφύλιο πόλεμο και δεν διωχθήκαν μονό οι Τσάμηδες, διωχθήκαν και οι αριστεροί, και κάλλος κακός δεν ήταν οι μονοί που υπέστησαν το λάθος των επιλογών τους.
Ο Πετρίδης