Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, July 06, 2007

2o Φεστιβάλ Χορού Αποδήμων Ελλήνων


Το 2ο Φεστιβάλ Χορού Αποδήμων Ελλήνων θα πραγματοποιηθεί στο Θέατρο "Δόρα Στράτου", στον Λόφο του Φιλοπάππου στις 13-16 Ιουλίου 2007.

Το φεστιβάλ τελεί υπό την αιγίδα των υπουργείων Παιδείας και Εξωτερικών και του Δήμου Αθηναίων.

Σε ανακοίνωση του Θεάτρου «Δόρα Σράτου» αναφέρονται τα εξής: «Στον πευκώνα του Λόφου Φιλοπάππου, στην καρδιά του Αρχαιολογικού Πάρκου της Αθήνας, οι απανταχού Έλληνες θα ζωντανέψουν τον πλούτο της μουσικοχορευτική μας κληρονομιάς. Το ιστορικό Θέατρο «Δόρα Στράτου» είναι ο φυσικός πόλος έλξης και το διαχρονικό σημείο αναφοράς του Ελληνισμού για το χορό, τη μουσική και τη φορεσιά».

Στο φεστιβάλ θα λάβουν μέρος ελληνικές ομάδες χορού από κάθε χώρα εκτός Ελλάδος, με πρόγραμμα της επιλογής τους. Οι χορευτές θα συμμετάσχουν επίσης σε σεμινάρια, συζητήσεις, προβολές, εισηγήσεις, εκθέσεις. Θα παρακολουθήσουν παράσταση του Θεάτρου «Δόρα Στράτου» και θα επισκεφτούν λαογραφικά μουσεία με ειδική ξενάγηση. Στις ομάδες και ατομικά στους χορευτές τους θα δοθούν αναμνηστικά διπλώματα, βιβλία και έντυπο υλικό. Η σπουδαιότερη όμως ανταμοιβή τους είναι η ηθική ικανοποίηση ότι έδωσαν παράσταση μέσα στο προπύργιο του ελληνικού παραδοσιακού πολιτισμού.

EPT

No comments: