Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, November 27, 2007

Συνάντηση προέδρου ΛΑΟΣ με τον πρόεδρο της Αλβανίας


Συνάντηση με τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ Γ. Καρατζαφέρη είχε ο Πρόεδρος της Αλβανίας Μπαμίρ Τόπι που πραγματοποιεί επίσημη επίσκεψη στην Ελλάδα. Σε δηλώσεις του ο Γ. Καρατζαφέρης ανέφερε ότι "συζητήσαμε θέματα Ελλάδας- Αλβανίας, με τη ζωή των εδώ μεταναστών. Υπήρξε προγραμματισμός.Εχω την αίσθηση ότι μπορεί να βρεθεί μια δίοδος καλύτερης επικοινωνίας".

Επίσης, ο Γ. Καρατζαφέρης είπε ότι ζήτησε από τον πρόεδρο της Αλβανίας να δώσει χάρη στους πέντε Έλληνες Χειμαρριώτες που έχουν καταδικαστεί από το Σεπτέμβριο του 2004 σε ποινές φυλάκισης 2-3 ετών.

Ο Μπ. Τόπι εδειξε ενδιαφέρον και κράτησε σημειώσεις γι΄αυτό το θέμα, είπε ο Γ. Καρατζαφέρης. Ο Πρόεδρος του ΛΑΟΣ ανέφερε ότι έθεσε το θέμα της περιουσίας των Χειμαρριωτών και σημείωσε ότι υπήρξε ευήκοον ούς εκ μέρους του αλβανού Προέδρου.

3 comments:

Anonymous said...

«Γύρισε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι»

Anonymous said...

"Δυό γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα."

Anonymous said...

"Εγώ το λέω του σκύλου μου κι ο σκύλος στην ουρά του".