Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, January 01, 2008

Λαμπερή η υποδοχή του 2008

Καλή χρονιά!
Λαμπερή η υποδοχή του 2008

Αθήνα
Στείλε το άρθρο με emailΤύπωσε το άρθρο


Με την ευχή και την ελπίδα το 2008 να είναι μια καλύτερη χρονιά, γιορτάστηκε η έλευση του νέου χρόνου. Η υποδοχή του 2008 σε ολόκληρη τη χώρα ήταν λαμπερή, καθώς συνοδεύτηκε από μουσικές εκδηλώσεις και πυροτεχνήματα.

Στην Αθήνα, το επίκεντρο της γιορτής ήταν η πλατεία Κοτζιά, όπου ο Φ Πλιάτσικας, οι Οναρ και οι Μπλε πρωταγωνίστησαν στις εκδηλώσεις του Δήμου Αθηναίων. Κι όταν η αντίστροφη μέτρηση ολοκληρώθηκε, τον ουρανό φώτισαν δεκάδες πυροτεχνήματα.

Ποδαρικό στο Διεθνές Αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος έκαναν οι Ολυμπιακές Αερογραμμές. Ένα λεπτό μετά την έλευση του 2008 προσγειώθηκε η πτήση ΟΑ 539 από Χανιά, με 24 επιβάτες και τετραμελές πλήρωμα. Κυβερνήτης του αεροσκάφους ήταν ο Ιωάννης Κακαρίκας και συγκυβερνήτης ο Δημήτρης Σταντίδης.

Η πρωτοχρονιάτικη πίττα κόπηκε εν πτήσει και ο τυχερός κέρδισε δύο εισιτήρια για οποιονδήποτε από τους 36 προορισμούς των Ολυμπιακών Αερογραμμών στην Ελλάδα. Στους υπόλοιπους επιβάτες προσφέρθηκε από ένα γούρι και σαμπάνια.

Το πρώτο πλοίο που κατέπλευσε στο λιμάνι του Πειραιά ήταν το Ρομίλντα με 18 επιβάτες. Πλήρωμα και επιβάτες γιόρτασαν την Πρωτοχρονιά εν πλω.

Γεύματα αγάπης προσφέρει ο Δήμος Αθηναίων στον ξενώνα που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Πειραιώς και Σοφοκλέους. Ανάλογη προσφορά και από τον Ερυθρό Σταυρό, στο κτίριό του στην Γ' Σεπτεμβρίου.

Κλειστά θα παραμείνουν για δύο ημέρες τα καταστήματα.

Newsroom ΔΟΛ


No comments: