Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, January 09, 2008

PBDNJ: Kuote te vecante fikse perfaqesimi ne Kuvend

Kreu i Partise Bashkimi per te Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, kerkon qe politika te jape kuota te vecanta perfaqesimi ne Parlament per partine e tij, qe perfaqeson minoritetin grek. Ne nje prononcim per gazeten “Koha Jone”, kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, shfaq shqetesimin se per minoritetet nuk ka nje zgjidhje perfaqesimi te drejtperdrejte sic ekziston ne vendet e tjera. Per te, kjo procedure kerkon regjistrimin pergjithshem te popullsise, nje regjistrim i cili ne vend mungon. “Ne baze te ketyre perqindjeve jepen edhe ne Parlament vende proporcionalisht te barabarta per cdo grupim qe zgjidhen me procedura te vecanta. Ne jemi larg nje realiteti te tille. Pra ne s’kemi nje regjistrim te popullsise”, theksoi Dule. Sipas tij, PBDNJ beson se qellimisht krijohet konfuzion per regjistrimin e popullsise, sepse akujt nuk do ti interesonte qe PBDNJ si parti e minoritetit te perfaqesohej me kuota ne Parlament. Nje propozim te tille e ka bere kohe me pare dhe Kryeministri Berisha, teksa eshte shprehur per nje kuote fikse per partine qe perfaqeson minoritetin ne Kuvend, nderkohe qe rezultati i marre ne zgjedhjet e radhes, llogaritet mbi kete kuote. Por, deri me tani, ende nuk eshte marre nje iniciative e tille. Nga ana tjeter, Dule thekson se dy partite e medha ne vend, PD dhe PS, duhet te qendrojne larg perjashtimit qe mund t’ju bejne partive te vogla me ane te taktikave elektorale. “Eshte fatkeqesi qe kur ne Evrope flitet per bashkim, ne Shqiperi shkohet ne kah te kundert, duke perdorur praktika perjashtimi. Keto jane taktika mesjetare te zbardhura prej kohesh, te cilet kane qellim perjashtimin”, tha Dule. Sipas tij, partite e medha nuk duhet te dalin me nje propozim perjashtues per partite e vogla ne momentin e fundit.

(Koha Jone)

No comments: