Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, June 26, 2008

Συνάντηση - συζήτηση με τον Βασίλη Μπολάνο

Συνάντηση - συζήτηση με τον Βασίλη Μπολάνο

Η Ένωση Χιμαριωτών σας καλεί, το Σάββατο 5 Ιουλίου 2008, ώρα 7 το απόγευμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων της ΕΣΗΕΑ (Ένωσης Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Αθηνών) οδός Ακαδημίας 20 στην Αθήνα, πρώτος όροφος, να παραβρεθείτε στην ανοιχτή συνάντηση-συζήτηση που θα πραγματοποιηθεί, με επίκεντρο τα φλέγοντα θέματα που αφορούν τον τόπο μας. Καλεσμένος ομιλητής θα είναι ο Δήμαρχος Χιμάρας και Πρόεδρος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, Βασίλης Μπολάνος.

Ο Πρόεδρος, Διονύσης Μπελέρης

Ο Γενικός Γραμματέας, Σπύρος Κούτουλας
himaraunion@gmail.com

Source: http://www.neb.gr


Meeting - discussion with Vasilis Bollano]
The union of Himarioton invites all himariots
to assist in the open meeting-discussion that will be held on Saturday of 5 July 2008, 7th hour in the afternoon, in the room of events of of (Union of Authors of Daily Newspapers Athens) Academy Street 20 in Athens, first floor. The subject of the meeting is about the important subjects that concern our place. The speaker will be the Mayor of Himara and Chairman of OMONIA, mr. Vasilis Bollanos.

The chairman, Dionyssis Beleris
and secretary S. KutullasNo comments: