Friday, October 31, 2008

Koncepti i pilurjoteve dhe vunjotesve (himarjoteve) per perkatesine e tyre kombetare para 1945

Bej click ne figure per ta zmadhuar ate

Testamenti i paraqitur eshte nje kujtim i nje familjeje nga Vunoi i perkthyer nga autoritet shqiptare te periudhes se monizmit (testamenti ne anglisht dhe shqip zoterohet derguar nga S. Comora i cili pati miresine tja dergoje bloger Himara) ). Autori i testamentit ashtu si ai i Spiridhon Bala nga Piluri, e kushtezojne levrimin e parave te tyre per Vunoin dhe Pilurin perkatesisht me kusht qe "te jete cliruar dhe bere pjese e greqise". Vlera e ketyre dokumentave qendron jo per te nxitur iredentizmin por per te njohur rrenjet e tyre at qe jane indoktrinuar nga nacionalizmi shqiptar. Sot ne kushtet e nje europe te bashkuar kufinjte po zhduken Himara dhe eshte e para pjese e shqiperise qe po bashkangjitet asaj.

12 comments:

Kyritsis said...

Une them ti dergonjme nje kopje Aleksander Cipes si dhurate per ditelindje.

Anonymous said...

Vertet, cdo na thote tani z. Aleksander Cipa per bashkefshatarin e tij Spiridon Bala? Mos valle e ka infektuar edhe ate dimarxua kur ka shkuar ne amerike?
Pra ka ardhur koha qe te kuptohet cila eshte trashegimia e vertete e pilurioteve.
Po qe se pasuria e Spiridhonit do te perdoret per te arsimuar femijet nga piluri, z. Aleksander ka me siguri shance ta shfrytezoje ate per femijet e tij
o Kostandinos

Anonymous said...

Para se ti tregoni A. Cipes per perkatesine e tij kombetare, nuk do benit keq ti tregonit vetes tuaj perkatesine tuaj duke marre parasysh fshatrat arbereshe ne Itali ku kane emigruar Himarjotet e pare. Shkoni shikoni ca gjuhe flasin dhe pastaj hajde "tregojuni arat babes". Mesohuni ore te paditur e te verbuar per shkollen e pare shqipe ne Himare ne vitin 1630 dhe hajde tregojuni Pilurioteve identitetin kombetar.

Gj. Cipa. USA

Kyritsis said...

Keshtu eshte kur deshiren e kthen ne histori dhe historine ne deshire o Gj.Cipa, se po ta lije jashte historise deshiren, do mesoje qe fshaterat arbereshe ne Itali kane emigruar nga Hiamra e Manit dhe jo Himara e Vorio Epirit, pra ishin maloke si puna jote, qe fillimisht emigruan ne Greqi dhe me vone u shperngulen ne Itali. Himariotet e Vorio Epirit, ndryshe nga arbereshet qe u pushtuan nga turku dhe qe u shpergulen masivisht ne Greqi(arvanitaist) dhe ne Itali(arbereshet), nuk kishin nevoje te shpernguleshin se ishin te lire dhe autonome. Ndersa po ta lije historine jashte deshires, do mesoje qe shkolla e pare ne Himare e hapur nga misioni bazilian i Propaganda Fides, ishte ne greqisht dhe vertetesine e kesaj ta japin vete shkrimet e misionareve ne permbledhjen e bere prej Nilo Borgias ku thone; "Ne i duam dhe e vlerësojnë shumë, në krahasim me Grekët e tjerë që kanë aq urrejtje për Latinët. Eshtë e vërtetë që Grekët e Himarës e duan dhe e vlerësojnë misionarët për shkak të interesit që kanë për edukimin e fëmijëve të tyre, por kjo nuk është kundër qëllimit të Misionarëve, bile është një mjet i përshtatshëm për të arritur qëllimin kryesor...”.
Eshte normale qe deshira jote dhe interesat e tua z.Gj.Cipa nga Tropoja, eshte shume me e madhe se vertetesia e historise, dhe ben shume me teper kontrast ne shpirtin tend te zbrazet se e zeza e shkruar mbi nje leter te bardhe, prandaj nuk pretendoj te ndjekesh keshillat e mia ne raportet qe ti ke vendosur ne veten tende ndermjet deshires dhe historise, po ki miresine dhe respektin per veten tende, qe te mos i tregosh me gisht te "verteten" tende dikujt qe ndrushe nga ty, ka lindur aty ku kane lindur dhe antenatet e tij. Ndersa nese u offendove qe copien e letres se messiperme do ja dergonim veten Z.Aleksander dhe jo edhe ty, mjafton te na thoje se kur e ke ditelindjen dhe dhuraten e ke te garantuar edhe ti.
Me te mira.

Anonymous said...

Vazhdoni ore Qirici, jo me fal Kyritsis, me propaganden tuaj te lodhur. Keni mashtruar veten tuaj dhe kujtoni se jane te gjithe si ju. Do te vazhdoja me tutje me fakte historike, por duke pare se ajo koka juaj boshe jo vetem nuk thith gje, po i zbrazi dhe ato dy grame gje brenda me komentin e mesipermen, mendoj se nuk ia vlen me ne kete pike.
Po ju lej te vazhdoni me llomotitjet tuaja virtuale dhe me iluzionet e kota se ndoshta nje dite mund ti beni piluriotet, e gjithe bregasit qe i thone vetes SHQIPTAR, si vetja juaj. Si ju o njerez pa atdhe dhe me identitet kombetar prej kameleoni.
Here pas here mos harroni te jepni "fakte" si artikulli ne fjale. Jo per gje, por kemi nevoje dhe per pak zbavitje.

P.S. Datelindjen e kam me 28 Nentor.

Kyritsis said...

Propagande bejne ata qe kane nevoje jetike per te. Ka njerez qe e konsumojne melçine me alkol dhe ka te tjere si ju z.Tropojan qe e konsumojne duke i shpallur lufte dijes dhe se vertetes.

Anonymous said...

Desha te dija daten dhe vendin e ketij testamenti....

akroqeravnos said...

Testamenti i Spiridhon Bales nga Piluri eshte bere ne Greqi ne 28 Nentor 1964 tek noteri Kristo Karzi, Rruga Akademias Athine.Testamentuesi ka jetuar e punuar ne ShBA, pleqerine e kaloi ne Greqi.
Kurse testamenti i Kostandin Varfit (ose Charl Varfi) eshte bere ne Vorcester Mascucis, SHBA, ku dhe vdiq. Kopja qe paraqitet eshte perkthim i autoriteteve shqiptare. Kopja e origjinalit qe u dergua ne bloger eshte fotokopje e keqe e testamentit origjinal me ngjyra edhe si rezultat ka dale e erret.
Te interesuarit mund te pyesin personat qe gezuan te ardhurat nga testamenti per daten e sakte.

akroqeravos

Anonymous said...

Nuk ka ndonje gje te keqe qe z. A. C ta ndjeje veten shqiptar. Qofte i nderuar. E keqja qendron kur dikush kerkon te detyroje te tjeret se si ndjehen ata vete. Nje regjistrim me vetedeklarim do ta zgjidhte kete ceshtje. Por je me kombesi greke apo shqiptare apo kongoleze nuk ka rendesi. A nuk ka ne amerike (ShBA) nje babiloni me kombesi? Ajo qe na bashkon ne Shqiperi eshte shtetesia shqiptare dhe vendi qe duam te zhvillohet per te miren e te gjitheve

Mendimtari

Anonymous said...

Nuk ka pyll pa derra ... as ne Pilur as ne Vuno e as ne qytetin e Himares.
Per dijeni, shume Arbereshe kane emigruar nga Himara e Shqiperise, midis tyre edhe prinderit e De rades. Ka nje vend ne Itali, quhet Villa Badessa, ne te cilin Shqiptaret e Himares, jane vendosur atje veetem ne fund te shek te XVIII, dhe i kane mbiemrat njesoj si Himariotet e sotem (Gjoni varfri etj) Dhe flasin vetem Shqip.

Anonymous said...

Ashtu sic ka dhe shume te tjere qe flasin greqisht sot e kesaj dite. Bile nje rruge ne nje nga qytezat ku banojne pasardhesit e himarjoteve quhet Himara.
Megjithate gjuha nuk eshte tipari dallues i nje kombi ndryshe psh irlandezet nuk do te kishin probleme me anglezet sot e kesaj dite.

Stelio

Anonymous said...

eh fajin nuk e keni ju por une qe vij e shkruaj ketu shtepine e protitutave. Po u fole kurvave humbet kohen tende kot se vetem mashtrime ke per te marre si pergjigje