Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, November 18, 2008

Interurban way of "Gjipeas" is being constracted while the national segment Drimades - Vuno has stoped the construction !!!.

Received from: http://smarkos.blogspot.com/

BERISHA STOPS GREEK INVESTMENT TO RIVIERA TOURIST ROAD DRIMADES - VUNO


Photo: PM Berisha during last tour in Himara.

Is unclear the position of PM Sali Berisha regarding the investment of national road Drimades Ag. Saranda financed by the funds of Pan Hellenic Federation of the World and the Greek Government. The segment Drimades - Vuno 8 km still stands closed since last year when the national road Vlora - Ag. Saranda to be inaugurated.

But something other is sure that the "World Bank Project" helped by the son in law of PM Berisha Jamarber Maltezi as the represent of Albania to the World Bank Coast Project, has financed the interurban way of "Gjipeas" while the national segment Drimades - Vuno has stoped the construction.

According to information, another tourist village in "Gipeas Bay" after Kakomea, Porto Palermo, Jali and Palasa, has been projected to start the construction from the Albanian National Council for Tourism. Some voices by the villagers said that Berisha`s family is linked with anonymous investors, client of "Maltezi Legal Office" in Tirana.

Sources from Albanian Press, one of most known investor client of Maltezi Legal Office" to construct Kakomea Tourist Village in collaboration with french company ClubMed is "Riviera Company".
One week ago the V/Chairman of Socialist Group Party, Erion Brace, denounced in Albanian parliament the link of Berisha`s son in law Jamarber Maltezi who has registered in Tribunal of Tirana as President of a private Company linked with objects that the World Bank Investments finances in Southern Albania.

No comments: