Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, March 12, 2009

Albania justice is coming back to socialism times

(Chaonia-Blog)
Τετάρτη, 11 Μάρτιος 2009

1 χρόνο φυλάκιση στον Βασίλη Μπολάνο απεφάνθη η Αλβανική Δικαιοσύνη!

(γράφει για το Greece Salonika ο Π.Ζ. από Χιμάρα Βορ.Ηπείρου)
Σε ένα χρόνο φυλάκιση και πρόστιμο 38.000 ευρώ καταδίκασε δικαστήριο της Αλβανίας τονΓενικό Προέδρο της Ομόνοιας (το κόμμα, που εκπροσωπεί την ελληνική μειονότητα στην Αλβανική Βουλή) και Δήμαρχο Χιμάρας, κ.Βασίλη Μπολάνο(φωτογ)!
Ο κ.Μπολάνος το Δεκέμβριο του 2007 άλλαξε στην περιοχή που διαβιεί η Ελληνική μειονότητα,όλες τις... πινακίδες κυκλοφορίας οι οποίες ήταν γραμμένες στα Αλβανικά με άλλες οι οποίες ήταν γραμμένες τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Αλβανικά όπως άλλωστε προβλέπεται απ΄τις διμερείς συνθήκες.
Οι Αλβανοί εισαγγελείς πάντως δεν είχαν όπως φαίνεται την ίδια άποψη ως προς την ερμηνεία του νόμου και καταδίκασαν σήμερα τον κ.Μπολάνο με τις κατηγορίες της κατάχρησης εξουσίας προς τέλεση παράνομης πράξης αλλά και για το κυκλοφοριακό χάος που υποστηρίζουν ότι προκλήθηκε στην περιοχή απ΄την αλλαγή των πινακίδων και στοίχισε στο Αλβανικό δημόσιο 170.000 ευρώ..!
Ο κ.Μπολάνος πάντως έχει βρεθεί πολλές φορές στο στόχαστρο τόσο του Αλβανικού επίσημου κράτους -όσο και του παρακράτους αλλά κει των Αλβανικών ΜΜΕ- λόγω των συνεχών δυναμικών αγώνων του για την υπεράσπιση της Ελληνικής μειονότητας στην Αλβανία.
Greece Salonika
Αναρτήθηκε από chaon στις 6:47 μμ

No comments: