Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, September 18, 2009

Παρουσία του Έλληνα Πρέσβη ο αγιασμός στο ελληνικό σχολείο της Χειμάρρας

φωτο: European Press Photo Agency (www.epa.eu)

www.nenanews.eu


Οι μαθητές στο προαύλιο του σχολείου της Χιμάρας Πραγματοποιήθηκε εχθές (Πέμπτη), ο καθιερωμένος αγιασμός στο ελληνικό σχολείο της Χιμάρας. Την ελληνική πολιτεία εκπροσώπησε ο Πρέσβης της Ελλάδος στα Τίρανα κύριος Νικόλαος Πάζιος, ενώ παρόντες ήταν επίσης ο Δήμαρχος της Χιμάρας και πρόεδρος της ομογενειακής οργάνωσης "ΟΜΟΝΟΙΑ" κύριος Βασίλης Μπολάνος καθώς και ο πρόεδρος του κόμματος της μειονότητας (ΚΕΑΔ) κύριος Ευάγγελος Ντούλες. Συγκινητικές ήταν οι στιγμές μετά την λήξη του αγιασμού, όταν οι μαθητές του σχολείου παρουσίασαν πρόγραμμα με ποιήματα, τραγούδια και παραδοσιακούς χωρούς. Ο κύριος Πάζιος δεσμεύτηκε ότι η ελληνική πολιτεία θα στηρίξει το σχολείο της Χιμάρας, δίνοντας θετικά μηνύματα για την πορεία του σχεδίου κατασκευής σύγχρονου σχολικού συγκροτήματος αφού το υπάρχον σχολείο (κτισμένο τον 18ο αιώνα) δεν επαρκεί για την στέγαση των υφιστάμενων μαθητών.

Πολιτική

No comments: