Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, September 17, 2009

Dule: Programi me mungesa, zgjidhje për pronat në jug

"Nuk realizohet ëndrra për atë hapësirë gjeografike nëse nuk sqarohet statusi i pronësisë.


SHEKULLI ONLINE

TIRANË- Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Duke nga foltorja e kuvendit duke deklaruar se me këto zgjedhje humbi shansi i vendit për zgjedhje me standarde nënvizoi disa mungesa në programin qeverisës.

"Nuk mund të shikojmë emigrantët nga xhepat, qeveria nuk u garanton votimin aty ku banojnë. Për këtë zgjedhjet që mos të kenë fatin e gurit të Sizifit"- tha ai, duke kërkuar njëherësh nga qeveria të zgjidhë problemin e pronave në jug, për t'i hapur më tej rrugë zhvillimit të turizmit.
"Nuk realizohet ëndrra për atë hapësirë gjeografike nëse nuk sqarohet statusi i pronësisë. I kërkojmë Berishës të ndërmarrë nismën e një dialogu gjithpërfshirës me autoritetet e bashkisë së Himaës dhe banorëve të Lukovës për t'i dhënë zgjidhje me konsensus të plotë"- tha ai.
Kritika bëri Dule edhe për premtimet e bëra nga qeveria për integrimin. "Qeveria të mos ua paraqesë procesin e integrimit shqiptarëve si një fushë me lule, është rruga e gjatë që kërkon bashkëpunimin me të gjithë. Ndërkohë që nuk përmendet asgjëkundi shoqëria civile në programin e qeverisë"- tha ai.
Në përfundim, duke folur për bashkëqeverisje Dule deklaroi se nuk do të pranojë përfaqësim të karakterit dekorativ në administratë. "Punësimi nuk mund të jetë shpërblim i shërbimeve të ndryshme që minoriteti mund t'u bëjë njërës apo tjetrës parti"- tha ai.


No comments: