Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, September 17, 2009

O Βαγγέλης Ντούλες, του ΚΕΑΔ κατά της νέας κυβέρνησης -Vangjel Dule- kundër kabinetit dhe programit qeveritar.

Με 74 ψήφους υπέρ η αλβανική Βουλή έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στη νέα κυβέρνηση του πρωθυπουργού, Σαλι Μπερίσα.
Μετά την παρουσίαση των προγραμματικών δηλώσεων από τον Σάλι Μπερίσα, υπέρ της νέας κυβέρνησης ψήφισαν 74 βουλευτές και κατά ψήφισε μόνο ο Βαγγέλης Ντούλες, του ΚΕΑΔ .
Οι 65 βουλευτές του αντιπολιτευόμενου Σοσιαλιστικού Κόμματος απουσίασαν από την ψηφοφορία, εφαρμόζοντας την απόφαση του συνεδρίου του κόμματος να μποϊκοτάρουν τη νέα βουλή, την οποία θεωρούν παράνομη και προϊόν νοθείας στις εκλογές.

Η μεγαλύτερη προτεραιότητα της νέας κυβέρνησης για την επόμενη τετραετία, σύμφωνα με το πρόγραμμα που παρουσίασε ο Σάλι Μπερίσα, θα είναι η ένταξη της Αλβανίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η νέα "κυβέρνηση της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης"- όπως την ονομάζει ο κύριος Μπερίσα- αποτελείται από 15 υπουργούς και είναι προϊόν πολιτικού συνασπισμού μεταξύ του Δημοκρατικού Κόμματος, του Σάλι Μπερίσα, του Σοσιαλιστικού Κινήματος Ολοκλήρωσης, του Ιλίρ Μέτα και του Ρεπουμπλικανικού Κόμματος, του Φατμίρ Μεντίου.


TIRANE- Ballkan Web
Kuvendi miraton programin dhe kabinetin e ri qeveritar
Ora: 23:11-Pas një seance maratonë, ku u prezantua programi i qeverisë së re të 4 viteve të ardhshme, deputetët e maxhorancës miratojnë qeverinë e re të kryeministrit Berisha me 74 vota pro dhe një kundër. Përmes votimit me anë të kartave elektronike deputetët kanë miratuar qeverinë “Berisha 2” pa praninë e opozitës e cila bojkoton Kuvendin duke kërkuar zbardhje të asaj që ajo e quan “krim elektoral” në zgjedhjet e 28 qershorit. Vetëm një votë, ajo e kreut të PBDNJ, Vangjel Dule, shkoi kundër kabinetit dhe programit qeveritar.

No comments: