Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 09, 2009

Drejtesia shqiptare ka marre ne patronazh Bollanon

Bollano merret i pandehur, per abuzime me lejet e ndertimit


E Merkure, 09 Dhjetor 2009 (Koha Jone)

Tirane-Kryetari i bashkise se Himares, Vasil Bollano, eshte bere serish objekt hetimi nga drejtesia. Kete here ai eshte marre i pandehur me akuzen e "shperdorimit te detyres". Prokuroria e Pergjithshme njoftoi se me kete akuze, kryetari i bashkise se Himares eshte derguar i pandehur ne gjendje te lire, ne gjykate me date 7 dhjetor 2009. Sipas prokurorise ai ka abuzuar me dhenien e lejeve te ndertimit. Mesohet se Prokuroria e Vlores qe ka nisur hetimin, e ka thirru disa here kryebashkiakun e Himares per te dhene shpjegime, por ai e ka refuzuar kete kerkese. Bollano eshte derguar si i pandehur, me akuzen e "falsifikimit te formulareve, kryer ne bashkepunim", gjate ushtrimit te detyres si kryetar i Keshillit te Rregullimit te Territorit (KRT) prane bashkise Himare dhe njekohesisht kryetar i kesaj bashkie. Prokuroria e Vlores ka ngritur te njejten akuze edhe per 4 funksionare te tjere te bashkise Himare, Polimer Rucit, me detyre sekretar i KRT-se dhe drejtor i Zyres se Urbanistikes prane kesaj bashkie gjate viteve 2005-2008, Leonard Hysit, sekretar i KRT-se, aktualisht drejtor i Zyres se Urbanistikes, Eugen Gjyzarit, jurist i KRT-se dhe Tatjana Dhimes, sekretare e KRT-se, gjate viteve 2005-2008. Te gjithe keta zyrtare hetohen ne gjendje te lire. Procedimi penal ndaj tyre ka nisur mbi bazen e kallezimeve te bere nga disa persona banues te Himares dhe Jales.

No comments: