Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, March 06, 2010

Declaration of USA for genoside of armnian by Turky

ΠΗΓΗ: http://hellas-macedonia-thessaloniki.blogspot.com/

TOYΡΚΙΑ: "Ο Θεός καταδικάζει τον αμερικανικό ιμπεριαλισμό. Δεν διαπράξαμε γενοκτονία. Υπερασπιστήκαμε τη γη μας."

Obama_Erdogan_HPAΈνταση εξακολουθεί να υπάρχει στις αμερικανοτουρκικές σχέσεις, μετά την υιοθέτηση του μη δεσμευτικού ψηφίσματος από την επιτροπή εξωτερικών υποθέσεων της βουλής των αντιπροσώπων, με το οποίο η σφαγή των Αρμενίων χαρακτηρίζεται γενοκτονία. Αν και η κυβέρνηση Ομπάμα είναι αντίθετη με το ψήφισμα, Τούρκος πρόεδρος χαρακτήρισε την απόφαση προσβολή της ιστορίας. Αμέσως μετά την υιοθέτηση του ψηφίσματος η Άγκυρα, ανακάλεσε τον πρεσβευτή της στην Ουάσιγκτον."Ο Θεός καταδικάζει τον αμερικανικό ιμπεριαλισμό. Δεν διαπράξαμε γενοκτονία. Υπερασπιστήκαμε τη γη μας."

Η αντίδραση των Τούρκων φτάνει στ' αυτιά της αμερικανικής ηγεσίας που προσπαθεί να κατευνάσει τα πνεύματα μετά το μη δεσμευτικό ψήφισμα της επιτροπής εξωτερικών υποθέσεων της βουλής των αντιπροσώπων σύμφωνα με το οποίο η σφαγή των Αρμενίων χαρακτηρίζεται ως γενοκτονία.

"Η κυβέρνηση Ομπάμα αντιτίθεται σθεναρά στο ψήφισμα που πέρασε με μία μόνο ψήφο στην επιτροπή εξωτερικών υποθέσεων και θα δουλέψω πολύ σκληρά για να επιβεβαιώσω ότι δε θα φτάσει στην ολομέλεια" δήλωσε η αμερικανίδα υπουργός Εξωτερικών Χίλαρι Ρόνταμ Κλίντον αναφερόμενη στο κείμενο που επεξεργάζεται το Κογκρέσο από τη Γουατεμάλα, όπου πραγματοποίησε επίσημη επίσκεψη χθες Παρασκευή.

Η κ. Κλίντον δήλωσε στην διάρκεια συνέντευξης Τύπου ότι η κυβέρνηση Ομπάμα θα επιδιώξει την αποτροπή της διεξαγωγής ψηφοφορίας επί του κειμένου στη Βουλή των Αντιπροσώπων.

Η τουρκική πλευρά όμως δηλώνει ότι δε φέρει καμία ευθύνη για οποιαδήποτε εξέλιξη μετά την υιοθέτηση του εν λόγω ψηφίσματος, το οποίο ο Τούρκος πρόεδρος Αμπντουλάχ Γκιούλ χαρακτήρισε προσβολή της ιστορίας. Παράλληλα ανεκλήθη ο Τούρκος πρεσβευτής στην Ουάσινγκτον Ναμίκ Ταν για διαβουλεύσεις.

Η κυβέρνηση Ομπάμα έχει αντιταχθεί στην υπερψήφιση του κειμένου, με το επιχείρημα ότι μπορεί να τορπιλίσει τις προσπάθειες "συμφιλίωσης" Τουρκίας-Αρμενίας, τις οποίες στηρίζει η Ουάσινγκτον. Μάλιστα ο πρόεδρος Ομπάμα τηλεφώνησε στον Τούρκο πρωθυπουργό Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν την Τετάρτη για να τον καθησυχάσει.


Οι Αρμένιοι θεωρούν ότι η συστηματική οργανωμένη σφαγή 1,5 εκατ. ανθρώπων από τους Οθωμανούς στην διάρκεια του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου οφείλει να χαρακτηριστεί γενοκτονία. Η Άγκυρα διαψεύδει ότι επρόκειτο για γενοκτονία, υποστηρίζοντας πως ο αριθμός των Αρμενίων που χάθηκαν στη σφαγή ήταν πολύ μικρότερος και ότι δεν ήταν οργανωμένη αλλά αποτέλεσμα ταραχών που έπληξαν και άλλες εθνοτικές και θρησκευτικές ομάδες την εποχή εκείνη.

Με τη διατάραξη των αμερικανοτουρκικών σχέσεων, διακυβεύεται η απόσυρση των τουρκικών στρατευμάτων από το Αφγανιστάν, αλλά και η ψήφος της Τουρκίας στον ΟΗΕ σχετικά με τις κυρώσεις που αφορούν στο πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν.

Το 2007, αντίστοιχο ψήφισμα είχε μπει στο συρτάρι μετά από πιέσεις της κυβέρνησης Μπους που ανησυχούσε για τις επιπτώσεις στις σχέσεις μεταξύ των δύο χωρών.
Το ζήτημα έχει προκαλέσει ένταση και στις σχέσεις της Τουρκίας με Ευρωπαϊκές χώρες--ειδικά τη Γαλλία.

No comments: