Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, August 03, 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ "OMONOIA"
BASHKIMI DEMOKRATIK I MINORITETIT ETNIK GREK "OMONIA"
DEMOCRATIC UNION OF GREEK MINORITY IN ALBANIA "OMONOIA"


Άγιοι Σαράντα 29/7/2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Θέμα:
Συνεδρίαση Προεδρείου Παγκόσμιου Συμβουλίου Ηπειρωτών Εξωτερικού στη Χιμάρα

Το Προεδρείο του Παγκοσμίου Συμβουλίου Ηπειρωτών Εξωτερικού, έκανε το πρώτο βήμα στην πρόταση του Γενικού Προέδρου της Δ.Ε.Ε.Ε.Μ. "ΟΜΟΝΟΙΑ" ώστε κάποια στιγμή το Συνέδριο του Παγκόσμιο Συμβούλιο των Ηπειρωτών του Εξωτερικού να πραγματοποιηθεί στη Βόρειο Ήπειρο. Ο κ. Μπολάνος που είναι και μέλλος του Προεδρείου υποδέχτηκε τον πρόεδρο κ. Χρυσόστομο Δήμου και τα υπόλοιπα μέλη στη Χιμάρα όπου έγινε λεπτομερής παρουσίαση των προβλημάτων και τους κινδύνους που αντιμετωπίζει ο Ελληνισμός στην Αλβανία.
Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας προς τον κ. Δήμου και τα υπόλοιπα μέλη για μια πρωτοβουλία που θα έπρεπε να είχε γίνει από καιρό αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Είναι μία συμβολική πράξη που μας κάνει να αισθανόμαστε ότι δεν είμαστε μέλη μιας ξεχασμένης μειονότητας που θέλουν να πιστεύουν ή να επιβάλουν μερικοί αλλά ένα ζωντανό κομμάτι του Οικουμενικού Ελληνισμού εντός και εκτός Ελλάδος που παρά τις δυσκολίες του, ξέρει να βρίσκει το δρόμο, και να τραβά προς τη δόξα ξανά!
Σε αυτή τη δύσκολη περίοδο για την Ελλάδα, στέλνουμε μήνυμα συμπαράστασης και ενότητας σε όλους του Ηπειρώτες και σε όλους τους Έλληνες!

Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας

No comments: