Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, September 03, 2010

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-συμπληρωματικό κείμενο του ενημερωτικού δελτίου 50.

ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΗΠΕΙΡΟΥ

ΤΗΛ.: 2103815376 -- Fax: 2103832341 email:dperdiki@otenet.grΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

2 Σεπτεμβρίου 2010

Από τον βουλευτή Ιωαννίνων (ΠΑΣΟΚ) λάβαμε την εξής επιστολή

Προς το Δ.Σ. της Κίνησης για την Αναγέννηση της Βορείου Ηπείρου

Κύριοι
Για την αποκατάσταση της αλήθειας σε σχέση με τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται από το Υπουργείο Παιδείας σε σχολεία της Βορείου Ηπείρου, επαναλαμβάνω όσα διατύπωσα επί λέξει τηλεφωνικώς σε ερώτηση του κ. Περδίκη: "Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το Υπουργείο Παιδείας θα στελεχώσει τα σχολεία της ελληνικής μειονότητας στην Αλβανία με αποσπασμένους καθηγητές και δασκάλους. Όσα διαφορετικά διαδίδονται δεν έχουν βάση με την αλήθεια και υπηρετούν άλλες σκοπιμότητες".
Επομένως τα αναγραφόμενα στο ενημερωτικό δελτίο - 50 της Κίνησής σας περί εμπλοκής της Ειδ.Γρ. κας Δραγώνα στο συγκεκριμένο θέμα διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα.
Παρακαλώ για άμεση αποκατάσταση.

Συνεπώς, η σωστή δήλωση του κ. Παντούλα είναι η ανωτέρω όπως εγγράφως διατυπώνεται.
Η παρούσα ανακοίνωση θεωρείται συμπληρωματικό κείμενο του ενημερωτικού δελτίου 50.
Το παρόν αποστέλλεται σε όσους έλαβαν το ενημερωτικό δελτίο 50.

Δημήτρης Περδίκης
Πρόεδρος της Κίνησης για την Αναγέννηση της Βορείου Ηπείρου.

No comments: