Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, September 16, 2010

Pioneret e "Enverit"dhe shoqata te tjera ekstremiste i fryjne zjarrit te urrejtjes ne prag te te 40-ve

Μνημόσυνο Αριστοτέλη

Την ερχόμενη Κυριακή θα τελεστεί το μνημόσυνο για τις 40 ημέρες από την δολοφονία του εθνομάρτυρα, Αριστοτέλη Γκούμα. Είναι σίγουρο ότι την ημέρα αυτή θα ξυπνήσουν πρόσφατες μνήμες. Το γεγονός ότι η τουριστική περίοδος έχει λήξει και στην περιοχή δεν θα βρίσκονται Αλβανοί μοιάζει πολύ θετικό. Η παρουσία μας εκεί αποτελεί διπλό χρέος. Πρώτα ως Χιμαραίοι, ως χωριανοί, ως φίλοι ή απλοί γνωστοί να δώσουμε όσο κουράγιο μπορούμε στην οικογένεια του Τέλη. Ενός παιδιού που ποτέ δεν προκάλεσε, που το όνομά του δεν ακούστηκε ποτέ για κακό....(Akroqeravnia blog)


Shoqatat ekstremiste i fyjne zjarrit te urrejtjes ne prag te te 40-ve te heroit himarjot Aristotelis Goumas:

UPDATE- Intriga e deklarata qe cenojne miqesine e ndjellin perçarjen ne Ballkan. Kështu e kan quajtur deklaratën e kryeministrit grek Papandreu, për ngjarjen e Himarëss, 26 shoqata shqiptare, përmes një reagimi publik.

Shoqata Atdhetare "Laberia"

Shoqata Kulturore "Ismail Qemali"

Shoqata Atdhetare "Vranishti"

Shoqata Atdhetare "Terba^i"

Shoqata Atdhetare "Bolena"

Shoqata Atdhetare "Armeni"

Shoqata Atdhetare "Ali Asllani"

Shoqata Atdhetare "Gorishti"

Komiteti i Veteraneve te L.A. rrethi Vlore

Shoqata e Ushtarakeve ne Pension

Shoqata Atdhetare "Cakrani"

Shoqata Atdhetare "Kallarati"

Shoqata Atdhetare "Vllazerimi Ku9iot"

Shoqata Atdhetare "Dukati"

Shorata Atdhetare "Kanina"

Shoqata Atdhetare "Kudhes-Grehot"

Shoqata Atdhetare "Mazhari"

Shoqata Atdhetare "Mesapliku"

Shoqata Atdhetare "Smokthina"

Shoqata Atdhetare "£ameria"

Shoqata Atdhetare "Vermiku", etj.


No comments: