Tuesday, September 14, 2010

Media dhe politikane shqiptare ne kerkim te irracionalizmit

Media dhe politikane shqiptare jane frikesuar nga pergjigja qe kryeministri grek z.Papandreu, i dha nje nder shume pyetjeve ne konferencen per shtyp ne Selanik.
Pyetja qe ju be ishte:

S. Zhima: muajin e kaluar ne Himare te Shqiperise ndodhi vrasja e nje homogjeni sepse fliste greqisht. Ky akt u konsiderua rezultat i pritshem i nje klime ekstreme nacionaliste dhe antigreke qe po mbizoteron vitet e fundit ne Shqiperi.
Po ju kujtoj se viktime e kasaj klime ishte dhe marreveshja per rregullimin e kufijve detare qe u neneshkrua nga te dy qeverite dhe u anollua praktikisht nga nje atmosfere nacionaliste.
Se fundi po ju kujtoj qe kohet e fundit po rizgjohet rezikshem nga pala shqiptare ceshtja e came
Duke marre parasysh kete gjendje do desheroja t'ju pyesja ne se politika e jashtme greke do te vazhdoje te mbeshtese e inkurajoje pa kushte futjen e Shqiperise ne Komunitetin Europian, dhe ne se ka nje vije te kuqe, ku ndodhet ajo?

Pergjigja e z. Papandreu ishte esencialisht e lidhur me kete pyetje sferike (ndodhet ne mesazhet e meparshem).
Nje vend qe aspiron per ne Komunitetin europian nuk mund te ndjeke nje politike revanshiste ndaj fqinjeve te saj dhe as ndaj minoriteteve. A duhet te mbylle syte Greqia kur shoqatat came kerkojne te provokojne ndryshim kufijsh? A duhet te mbylle veshet kur degjon qe vriten himarjote sepse flasin gjuhen e tyre meqe Besnik Mustafai me shoke do ta konsiderojne kete shprehje nacionalizmi? A duhet te kenaqen kur nje marreveshje ndershterore anollohet me motive nacionaliste? A nuk duhet te shqetesohet kur ne periptoret e Omonias jane varur gazeta shqiptare me kryeartikuj qe mbjellin klime urrejtjeje dhe ti konsideroje joegzistente keto gazeta ? (kurse kryetari i Shoqates se Himarjoteve Fredi Beleri eshte i denuar nga gjykata shqiptare nder te tjera per shkak te nje artikulli te tij ne gazeten e Himara ne zgjedhjet e 2003)

Veshtiresite ekonomike te Greqise nuk kane shenuar kapitullimin e saj politik, sic kujton Besnik Mustafai, per tu dhene pergjigje te tilla pretendimeve. Ne te vertete eshte edhe ne interes te Greqise qe Shqiperia te futet ne komunitetin europian sepse kjo do te thote qe Shqiperia i ploteson keto standarte dhe marredheniet me te do largohen nga klima e urrejtjes. Po "kopjimi"qe u be per tu futur ne Nato, ne momentin qe shume shqiptare humben jeten ne Gerdec si rezultat i papergjegjshmerise shteterore, nuk ka gjasa te perseritet. Shqiperia duhet te plotesoje standaret se vetem keto standarte kenaqin si shtetasit shqiptare (duke perfshire dhe minoritetet) ashtu dhe partneret europiane. Prandaj pergjigja e z. Papandreu konsiderohet kercenim vetem per ata qe nuk duan te plotesojne standartet europiane.

vijon komenti i z. Besni Mustafaj, ish minister i jashtem (Shekulli on line)

Zoti Mustafaj, flasim për një tjetër temë, ndoshta kjo është sfumuar nga zhvillimet e fundit politike, por gjithsesi mbetet e rëndësishme. Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, në një deklaratë më parë tha pa doreza se integrimi i Shqipërisë kushtëzohet me mbrojtjen e të drejtave të minoritetit. Një kërcënim ky, ndonëse i thënë me fjalë dhe një ton jo të ashpër. Ju si e shihni këtë qëndrim të Greqisë?
Zoti Papandreu e lidhi këtë lloj kërcënimi me atë ngjarje që ne njohim që ka ndodhur në Himarë gjatë muajit gusht. Unë ndiej keqardhje që për herë të parë që kur ka marrë detyrën shumë të lartë të kryetarit të qeverisë greke, zoti Papandreu bie në skemën e njohur tradicionale të qeverisjeve greke që sa herë ka përkeqësim të problemeve të brendshme, kërkonin të transferonin problemet te fqinjët në mënyrë që të polarizohet ose të orientohet ndryshe presioni i opinionit publik lidhur me problematikat e brendshme që ka qeveria greke në këtë kuptim. Pra, ndiej keqardhje, sepse shoh një ecje mbrapa të Papandreut për sa i përket frymës që ndërton marrëdhëniet me fqinjët. Në këtë pikë, analiza e një njeriu, sigurisht analiza ndaj nacionalizmave ekstreme duhet të ketë në mënyrë të vazhdueshme, jo vetëm nga ne këtu, por edhe nga zoti Papandreu, sepse nacionalizmi ekstrem është i papajtueshëm me frymën moderne të zhvillimit të marrëdhënieve ndërkombëtare, qoftë në Ballkan, qoftë në Evropë natyrisht. Por unë mendoj se nuk ka një frymë nacionalizmi ekstrem në Shqipëri, pra kërkimi medoemos i një fenomeni inekzistent në Shqipëri, nuk i bën mirë marrëdhënieve midis dy vendeve. Dhe ajo që nuk është aspak e vërtetë, integrimi i Shqipërisë në BE nuk varet nga Greqia. Pra, ne nuk jemi që ta përdorë Greqia si mjet. Integrimi i Shqipërisë është një çështje standardesh, të cilat vlerësohen nga Komisioni Evropian dhe nga Bashkimi Evropian. Në këtë kuptim pjesë e këtyre standardeve është edhe trajtimi i minoriteteve.

2 comments:

Anonymous said...

Nje flete rrufe per Papandreun nga Aida (shekulli on line)
Kur Greqia po vuan më shumë së çdo vend tjetër pasojat e krizës ekonomike, z. Papandreu i ndodhur në rrethana politike, aspak komode, me sa duket tentoi të gjente një strehë të përkohshme shpëtimi tek arma e vjetër e nacionalizmit.
Një muaj e gjysmë pas incidentit të Himarës, ndërkohë që drejtësia nuk e ka thënë ende fjalën e saj përfundimtare, kjo çështje u (sh)përdor politikisht nga kreu i qeverisë së vendit fqinj. Kuptohet qartë nevoja e qeverisë së Athinës për të gjetur një paralele përballë kapitullimit ekonomik, por të përdorësh për këtë shkak, një ngjarje si ajo e Himarës, është krejt e pavend. Është e qartë që ky ushqim për ekstremistët që nuk flenë asnjëherë, nuk do të mjaftojë për të mbuluar problemin e vërtetë të Greqisë: nevojën e miliardave të tjerë për të paguar borxhet, për të mbuluar falsifikimet dhjetëra vjeçare me institucionet financiare ndërkombëtare. Por, ndërkohë, kostoja e deklaratave të tilla "në terren" është e lartë. E themi këtë, pasi të gjithë jemi dëshmitarë të acarimit të përgjithshëm pas incidentit në Himarë. Si rrallë herë dëgjonim edhe në ambiente jopolitike, të rinj të irrituar që pozicionoheshin dhe tendenca për grindje me sfond "nacionalist" ishte e dukshme. Vërtet z. Papandreu tha se donte t'i dërgonte palës shqiptare mesazhin se "nacionalizmat gjithmonë kanë krijuar probleme kolosale, jo vetëm ndërmjet vendeve, por edhe viktima te qytetarët e thjeshtë", por nuk tha se drejtësia e shtetit fqinj do të veprojë, ose po vepron.
Ajo që nuk na pëlqeu të gjithëve ishte fakti që ai la të nënkuptohej se Greqia edhe mund të pengojë Shqipërinë në rrugën e gjatë të integrimit etj. A e mban kjo fjali e nxehtë e Papanderut "temperaturën" deri në Bruksel? Pak gjasa ka që kjo të ndodhë.
Asnjë nga vendimet e pritshme për Shqipërinë nuk mund të ndikohet nga Greqia, veçanërisht në situatën e sotme politike. Deklaratat e z. Papandreu erdhën në një moment fare të papërshtatshëm, kur Shqipëria pret më në fund, të çlirohet nga regjimi izolues i vizave.

akroqeravnos said...

Dy komente per Aiden marre nga shekulli

Do ti beja nje pyetje gazetares?Cfare relegjioni keni ju? Ne politike shkrimet shpesh here te shume gazetarve, krijohen nga vete igeologjia predikuese qe ata kane mare,psh:te marim republikanin godo,as edhe njehere nuk kam degjuar fjale te mira karshi shtetit fqinj, vecse ankesa te mbushura plot urrejtje,edhe pse papandreu uipergjigjet pyetjes se gazetarit, per dicka te ndodhur dhe jo e sajuar? Papandreu eshte njeri i moderur ne klasen politike greke dhe aspak i mbushur nga urrejtja nacionale. Greqise do ti interesonte shume qe shqiperise ti hiqen vizat, per problemet ekonomike te saj,duke perfituar nga qarkullimi i lire i shtetasve shqiptare ne repuliken greke, ku keta qytetare nuk do te hyne me xhepat bosh,keshtu e permban regullorja? Ajo qe kerkon greqia per minorenet, eshte nje kerkese e moderur per kohen e sotme, dhe jo nxitjes se nacionalizmit?
beni | September 14, 2010 10:24 AM | Repliko

Perqasja e zonjes Aida eshte jashte nje gazetarie konstruktive. Se pari komenti i z. Papandreu ishte vetem nje nga pergjigjet e pyetjeve qe ju bene ne nje konference shtypi dhe as se afron e as e largon problemin e saj ekonomik qe eshte dhe problem i nje milione emigranteve (me shumice shqiptare).
Se dyti megjithe kembeguljen e shtypit shqiptar per te sfumuar nje ngjarje me sfond etnik himarjotet kane nje mendim te ndryshem nga ky shtyp. Burimet e informcionit jane te gjera.
Se treti faktikisht Greqia ben nje politike afatgjate ne favor te interesave te saj dhe kur Omonia i kerkoi te kushtezoje firmosjen e paktit te stabilitetit dy vjet me pare me respektimin e te drejtave te njeriut (vete kreu i minoriteit grek Bollana ishte ne gjyq ashtu dhe rreth 15 himarjote me motive kryesisht politike), ajo beri te kunderten duke e firmosur ate
Stefan | September 14, 2010 9:42 AM | Repliko