Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, September 15, 2010

NENA-News: Meeting of Papandreu with Bollano and Dule

Συνάντηση Παπανδρέου με Μπολάνο και Ντούλε

1 comment:

Anonymous said...

Komente ala shqiptarce ne Shqip on line:
Drejtuesit e PBDNJ-së priten në Athinë edhe nga ministri i Jashtëm dhe kreu i Parlamentit

Dy prej përfaqësuesve të minoritetit grek në Shqipëri, kreu i OMONIA-s, Vasil Bollano dhe ai i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, kanë formalizuar dje axhendën e tyre “diplomatike” në Athinë. Përveç takimit me kreun e qeverisë greke, Jorgo Papandreu, dy politikanët nga Shqipëria kanë takuar edhe titullarin e Ministrisë së Jashtme, Dimitris Droutsas, me të cilin është trajtuar problematika e minoritetit grek. Pa dhënë shumë informacione dhe detaje, bëhet e ditur se kontakti i marrë ka shërbyer në trajtimin në nivel të lartë të çështjeve që shqetësojnë pakicën greke në vendin tonë, e cila gjithsesi gjendet para sfidës së vështirë elektorale të vitit 2011. Jo më kot Dule dhe Bollano kanë adresuar së fundmi një seri problemesh politike, disa herë edhe të amplifikuara mbi vlerën reale, probleme të cilat kanë gjetur një derë të hapur në Athinën zyrtare të drejtuar nga socialistët e Jorgo Papandreut. Krijimi i para disa kohëve i një formacioni të ri politik në minoritetin grek, asaj MEGA, ka vënë në lëvizje njësinë e vjetër të pakicës greke, e cila duket se po kërkon të ripërcaktohet në elektoratin e vet përmes trajtimit ekskluziv të shqetësimeve të minoritetit duke mbajtur si mjet kryesor, tensionin. Sesa e vërtetë është kjo gjë mund të shihet në atë se çfarë ka theksuar kreu i Parlamentit grek, Philip Petsalnikos, në takimin me dyshen nga Shqipëria. Sipas njoftimit zyrtar në faqen e këtij institucioni bëhet e ditur se mesazhi i tij ka konsistuar në nevojën e bashkimit të minoritetit në funksion të arritjes së objektivave të vet politikë. “Petsalnikos nënvizoi interesin e Parlamentit grek për monitorimin e çështjeve të minoritetit etnik grek në Shqipëri dhe theksoi se udhëheqja politike dhe shoqëria në vendin fqinj duhet të eliminojnë shprehjet e intolerancës dhe fanatizmit që mund të ndikojnë negativisht në marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve, por dhe në kursin europian të Shqipërisë”, thuhet në faqen zyrtare të Parlamentit grek. Një mesazh i përsëritur ky, por që më shumë duket se ka vlerë për Vangjel Dulen dhe Vasil Bollanon që me audiencën e marrë kanë rritur kredencialet e veta përballë elektoratit grek në Shqipëri. Sa u përket raporteve që ka ky sinjal që vjen nga Athina në marrëdhëniet me Shqipërinë, duket se prononcimet e politikës greke japin të kuptojnë se problemet kanë fituar terren në vështrimin e shtetit fqinj. Nisur nga kjo si dhe nga monitorimi që Athina i bën problemit të minoritarëve është e pritshme një ndërhyrje e re në proceset elektorale në Shqipëri sidomos në marrëdhëniet ndërpolitike brenda vetë pjesëtarëve të tij që aktualisht janë të ndarë.