Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, October 01, 2010

Sir John Sulston: βραβείο Νόμπελ Φυσιολογίας και Ιατρικής (2002)- ομιλία στο συνεδρίου ημέρα Πέμπτη 14 Οκτωβρίου, ώρα 18.00.

Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στο διεθνές συνέδριο “Greening Humanity: Science, innovation, ethics and the green economy”, το οποίο θα πραγματοποιηθεί Πέμπτη 14 έως Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010, στο Ίδρυμα Ευγενίδου. Το συνέδριο διοργανώνεται από το Ίδρυμα Ευγενίδου σε συνεργασία με το Institute for Science Ethics and Innovation του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ.

Την κεντρική ομιλία του συνεδρίου θα πραγματοποιήσει ο βραβευμένος, για το έργο αποκωδικοποίησης του ανθρώπινου έλικα DNA (human genome), με το βραβείο Νόμπελ Φυσιολογίας και Ιατρικής (2002), Sir John Sulston, ημέρα Πέμπτη 14 Οκτωβρίου, ώρα 18.00. Η ομιλία του Sir John Sulston έχει θέμα:

«Ο κεντρικός ρόλος του Πανεπιστημίου για τη δημιουργία μιας παγκόσμιας κοινωνίας βασισμένης στις αρχές της Βιώσιμης Ανάπτυξης»

Στην ομιλία του, ο καθηγητής Sulston θα αναπτύξει τη σημασία της συμβολής των πανεπιστημίων ως ιδρυμάτων έρευνας και εκπαίδευσης και παράλληλα ως θεσμών με αναντικατάστατο ρόλο στη διασφάλιση ενός μέλλοντος για την ανθρωπότητα.

Προσβλέπουμε ότι θα τιμήσετε με την παρουσία σας την εκδήλωση.

Από το Γραφείο Τύπου

του Ιδρύματος Ευγενίδου

-----------------------------------------------------------
ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ
ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ
Λ. ΣΥΓΓΡΟΥ 387

175 64 Π. ΦΑΛΗΡΟ
τηλ. 210-9469631, 210-9469632


The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2002 was awarded jointly to Sydney Brenner, H. Robert Horvitz and John E. Sulston "for their discoveries concerning 'genetic regulation of organ development and programmed cell death'".

No comments: