Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, November 06, 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Γραμματεία Παλιννοστούντων

Τομέας Βορειοηπειρωτών

Αθήνα, 1 Νοεμβρίου 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Συμπατριώτες και Συμπατριώτισσες Βορειοηπειρώτες,

Όπως όλοι γνωρίζουμε, στις 7 Νοεμβρίου 2010, διεξάγονται οι δημοτικές και περιφερειακές εκλογές σε όλη την Ελλάδα.

Πολλοί από εμάς με τη γνωστή και σημαντική απόφαση της προηγούμενης Κυβέρνησης της Ν.Δ., του Νοεμβρίου 2006, για την απόδοση Ελληνικής ιθαγένειας στους Έλληνες Βορειοηπειρώτες αποχτήσαμε την ελληνική ταυτότητα και έτσι έχουμε το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι.

Πολλοί όμως, οι περισσότεροι από εμάς, έχοντας ως εμπόδιο την περίφημη εγκύκλιο Ραγκούση για την εγγραφή μας στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους, αρνούμενοι να γίνουμε πολίτες δεύτερης και τρίτης κατηγορίας στην ίδια μας την πατρίδα, επιλέξαμε να μη μπούμε στη διαδικασία της εγγραφής στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους, διατηρώντας έτσι την εθνική μας αξιοπρέπειά.

Στις εκλογές αυτές, η ψήφο μας, η ψήφος του κάθε Βορειοηπειρώτη είναι πολύ σημαντική. Γι αυτό, η ψήφος μας αυτή πρέπει να είναι:

  • Ψήφος διαμαρτυρίας κατά της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ που μας κατατάσσει στην ίδια κατηγορία με όλους του υπόλοιπους μετανάστες στην Ελλάδα, λαθραίους και μη.
  • Ψήφος διαμαρτυρίας κατά της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ και του μνημονίου.

Αντιθέτως η ψήφος μας πρέπει να είναι:

  • Ψήφος εμπιστοσύνης στη Νέα Δημοκρατία, στα όσα αυτή πρεσβεύει και στα όσα έκανε για τους Βορειοηπειρώτες, που αν αναλογιστούμε είναι πολλά και σημαντικά.
  • Ψήφος εμπιστοσύνης προς τον πρόεδρο της Ν.Δ. τον Αντώνη Σαμαρά, τον οποίο όλοι οι Βορειοηπειρώτες τον αισθανόμαστε, δικό μας άνθρωπο.

Τέλος ο Τομέας Βορειοηπειρωτών της Ν.Δ. καλεί όλους, τους απανταχού Βορειοηπειρώτες, που είτε έχουν δικαίωμα ψήφου, είτε όχι, να στηρίξουν με όλες τους τις δυνάμεις τους συνδυασμούς της Νέας Δημοκρατίας σε όλη τη χώρα.

Ας είναι οι εκλογές τις 7ης Νοεμβρίου, μια δυναμική απάντηση στην καταστροφική κυβερνητική πολιτική του ΠΑΣΟΚ και η αρχή μιας καλύτερης μέρας για την Ελλάδα και τον απανταχού Ελληνισμό.

Τομέας Βορειοηπειρωτών της Ν.Δ.

No comments: