Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, December 19, 2010

Αντιδράσεις για έκθεση Ντικ Μάρτι σχετικά με τον Χ. Θάτσι

του Ν. Πέλπα

Την κινητοποίηση όλων των οργάνων της δικαιοσύνης στην Αλβανία, το Κόσοβο και τη Σερβία ζήτησε ο Σέρβος αντεισαγγελέας για τα εγκλήματα πολέμου, Μπρούνο Βέκαριτς.

"Η έκθεση του ειδικού εισηγητή του Συμβουλίου της Ευρώπης, Ντικ Μάρτι, επιβεβαιώνει τις πληροφορίες των σερβικών αρχών ότι περίπου 500 Σέρβοι την περίοδο 1999-2000 οδηγήθηκαν στην Αλβανία από μαχητές του αποκαλούμενου Απελευθερωτικού Στρατού των Αλβανών του Κοσόβου (UCK) και δολοφονήθηκαν αφού τους αφαιρέθηκαν όργανα του σώματός τους", επισημαίνει ο Μπρούνο Βέκαριτς. Εκφράζει δε, την ανάγκη να ξεκινήσει σοβαρή έρευνα για το ρόλο των πολιτικών ηγετών του Κοσόβου.

Ο Ελβετός δικηγόρος Ντικ Μάρτι στην έκθεση του, που έκανε δεκτή σήμερα η επιτροπή δικαιοσύνης και ανθρωπίνων δικαιωμάτων του Συμβουλίου της Ευρώπης, αναφέρει ότι ο πρωθυπουργός του Κοσόβου Χασίμ Θάτσι υπήρξε επικεφαλής εγκληματικής οργάνωσης διακίνησης όπλων, ναρκωτικών και ανθρωπίνων οργάνων όσο ήταν διοικητής των ανταρτών του UCK.

Η σερβική δικαιοσύνη ασχολείται με την υπόθεση εδώ και δέκα χρόνια, ωστόσο, τα στοιχεία που συγκεντρώθηκαν ποτέ δεν ελήφθησαν σοβαρά από τους διεθνείς οργανισμούς στο Κόσοβο.

Ο Μπρούνο Βέλαριτς ανέφερε επίσης ότι υπήρχε απροθυμία από την πλευρά της UNMIK να διερευνήσει την υπόθεση με αποτέλεσμα, πολλά στοιχεία που συγκεντρώθηκαν στο Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο για την πρώην Γιουγκοσλαβία στη Χάγη, να καταστραφούν διότι δεν ασκήθηκαν έγκαιρα ποινικές διώξεις.

Ο υπουργός Εξωτερικών της Σερβίας Βουκ Γιέρεμιτς χαρακτήρισε "φοβερές" τις αποκαλύψεις της έρευνας του Ντικ Μάρτι, τονίζοντας ότι "είναι καιρός να πάψει ο πολιτισμένος κόσμος να αρνείται να δει την πραγματικότητα στο Κόσοβο. Η έκθεση δείχνει τι είναι το Κόσοβο και ποιος ηγείται των θεσμών εξουσίας".

Η κυβέρνηση του Κοσόβου χαρακτήρισε προϊόν φαντασίας, τις κατηγορίες του Ντικ Μάρτι, που στόχο έχουν "να αμαυρώσουν τη φήμη του UCK και των μαχητών του".

Σύμφωνα με τα στοιχεία που συγκέντρωσε η σερβική εισαγγελία και που αποδέχεται η έκθεση του Ντικ Μάρτι, ο Χασίμ Θάτσι μέχρι τις αρχές του 2000 παρέμεινε επικεφαλής του κυκλώματος εμπορίας ανθρώπινων οργάνων. Οι σερβικές αρχές τον θεωρούν υπεύθυνο για τον θάνατο 661 Σέρβων και την απαγωγή 584, η τύχη των οποίων αγνοείται μέχρι σήμερα. Το 2007 εξελέγη πρωθυπουργός και πριν από δέκα μέρες το κόμμα του κέρδισε στις βουλευτικές εκλογές που πραγματοποιήθηκαν στο Κόσοβο.

Ο πρωθυπουργός του Κοσόβου Χασίμ Θάτσι απέρριψε τις εγκληματικές κατηγορίες που εξαπολύθηκαν εναντίον του σε ευρωπαϊκή έκθεση

Ο πρωθυπουργός του Κοσόβου Χασίμ Θάτσι απέρριψε σήμερα τις εγκληματικές κατηγορίες που εξαπολύθηκαν εναντίον του σε ευρωπαϊκή έκθεση και δήλωσε ότι θα χρησιμοποιήσει όλα τα πολιτικά και νομικά μέσα για να φέρει την αλήθεια στο φως.

Αναφερόμενος σε έκθεση του εισηγητή Ντικ Μάρτι στο Συμβούλιο της Ευρώπης τη χαρακτήρισε συκοφαντική και γεμάτη ψεύδη και ζήτησε από τον Μάρτι να καταθέσει στοιχεία εάν βεβαία έχει.

"Θα χρησιμοποιήσω τις πολιτικές και νομικές μου ικανότητες για να φέρω την αλήθεια στο φως", δήλωσε ο Θάτσι σχολιάζοντας την έκθεση που δόθηκε πριν από δύο μέρες στη δημοσιότητα, κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου στην Πρίστινα.

"Αυτές οι ενέργειες στοχεύουν στην καταστροφή της εικόνας του Κοσόβου", τόνισε ο Θάτσι και κατέληξε "έκθεση αυτή είναι σκανδαλώδης".

Σύμφωνα με τα στοιχεία που συγκέντρωσε η σερβική εισαγγελία και που αποδέχεται η έκθεση του Ντικ Μάρτι, ο Χασίμ Θάτσι μέχρι τις αρχές του 2000 παρέμεινε επικεφαλής του κυκλώματος εμπορίας ανθρώπινων οργάνων. Οι σερβικές αρχές τον θεωρούν υπεύθυνο για τον θάνατο 661 Σέρβων και την απαγωγή 584, η τύχη των οποίων αγνοείται μέχρι σήμερα. Το 2007 εξελέγη πρωθυπουργός και πριν από δέκα μέρες το κόμμα του κέρδισε στις βουλευτικές εκλογές που πραγματοποιήθηκαν στο Κόσοβο.

Φ.Κ.

No comments: