Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, December 14, 2010

Vazhdon qendrimi anti-orthodhoks i shtypit shqiptar-Pasqyrim i shtremberuar i takimit te 4 religjioneve fetare

Leter: Kryeredaktorit të GAZETA SHQIPTARE


Të mërkurën, më 17 nëntor 2010, në mjediset e Hotel Tirana International Bashkia e Tiranës paraqiti projektin për një muze të bashkëjetësës fetare. Në ketë takim morën pjesë dhe përshëndetën edhe përfaqësuesit e të katër Komuniteteve Fetare tradicionale. Vumë re me keqardhje se në gazetën tuaj të datës 18 nëntor, në shkrimin përkatës, nga gazetarja Ermelinda Hoxhaj ishte bërë një paraqitje e deformuar e veprimtarisë. Në asnjë rresht të tij nuk përmendej pjesëmarrja dhe përshëndetja e përfaqësuesit të Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë. Ndërsa Komunitetet e tjera Fetare jo vetëm përmendeshin, por në tri kolona të veçanta ishin vendosur emrat, funksionet, si dhe citime nga përshëndetjet e tyre. Edhe më i çuditshëm e tendencioz ishte përcaktimi i priftit katolik Dom Gjergj Meta si përfaqësues edhe i Komunitetit Orthodhoks!

Kjo mënyrë paraqitjeje dhe diskriminimi e njërit nga Komunitetet Fetare tradicionale cënon harmoninë dhe barazinë fetare, për të cilën vendi ynë është krenohet e për të cilën flitet nga të gjithë, brenda dhe jashtë vendit, si edhe nga gazeta juaj, siç ishte edhe qëllimi i aktivitetit në fjalë. Gjithashtu, mendojmë se, kjo mënyrë paraqitjeje nuk pasqyron standardet e një media korrekte, të lirë, të emancipuar dhe të pavarur që pretendon të pasqyrojë frymën dhe kulturën evropiane në Shqipëri.
Mbetemi me shpresën se gabime të tilla nuk do të përsëriten më në të ardhmen.


Tiranë, 25. 11. 2010
Zyra e Shtypit
e Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë

No comments: