Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 01, 2010

Σε αγωνία η μητέρα του ιδρυτή του WikiLeaks

Julian Assange

Η μητέρα του Αυστραλού Τζούλιαν Ασάντζ, ιδρυτή του WikiLeaks δήλωσε σήμερα πως στενοχωριέται για το διεθνές ένταλμα σύλληψης εναντίον του γιου της και τόνισε πως δεν θέλει να τον καταδιώξουν και να τον φυλακίσουν.

Η Ιντερπόλ εξέδωσε χθες Τρίτη διεθνές ένταλμα για να βοηθήσει στη σύλληψη του Ασάντζ, ο οποίος καταζητείται στη Σουηδία επειδή θεωρείται ύποπτος για σεξουαλικά εγκλήματα. Ο ίδιος διαψεύδει τις κατηγορίες αυτές.

Η Κριστίν Ασάντζ, που έχει ένα κουκλοθέατρο στο Κουίνσλαντ, επισήμανε πως ανησυχεί για το αν είναι καλά ο γιος της, την ίδια ώρα που η Αυστραλία τάχθηκε στο πλευρό των ΗΠΑ στην διενέργεια έρευνας για το αν ο Ασάντζ και το WikiLeaks παραβίασαν το Ποινικό Δίκαιο και τους νόμους για την ασφάλεια.

"Είναι γιος μου και τον αγαπώ και φυσικά δεν θέλω να συλληφθεί και να φυλακιστεί. Αντιδρώ όπως κάθε μητέρα. Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Πολλά από αυτά που γράφονται για μένα και τον Τζούλιαν δεν είναι αλήθεια", υπογράμμισε μιλώντας στο αυστραλιανό ραδιόφωνο.

Ο Ασάντζ που γεννήθηκε στο Τάουνσβιλ του Κουίνσλαντ, έχει περάσει στην παρανομία από την στιγμή που άρχισαν να δημοσιοποιούνται από το WikiLeaks περισσότερα από 250.000 απόρρητα αμερικανικά έγγραφα. Το ένταλμα σύλληψης κατά του Ασάντζ εκδόθηκε από την εισαγγελία του Γκέτεμποργκ στις 18 Νοεμβρίου.

No comments: