Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, February 02, 2011

Andrea Tato, himarjoti qe kerkon te marre futbolli shqiptar

Tribuna on line

Andrea Tato, talenti që rrezikon t’i largohet futbollit shqiptar

Futbolli shqiptar gjithnjë e më tepër është duke humbur rrugës talentet e tij më të mira. Është e gjatë lista e lojtarëve që kanë lënë ngjyrat e përfaqësueses kuqezi për të luajtur për një përfaqësuese tjetër evropiane.

Që nga më të njohurit Valon Behrami, Blerim Xhemaili e Xherdan Shaqiri, që kanë zgjedhur Zvicrën, tek “finlandezi” Përparim Hetemaj, dhe më pas tek dy talentet Sotir Nini dhe Gjergji (Panajot) Kone, të cilët zgjodhën Greqinë në vend të ngjyrave kuqe zi, megjithëse u formuan si futbollistë pikërisht në vendlindje.

Madje puna me zbulimin e talenteve ishte kritika më e madhe që presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, u bëri trajnerëve të moshave të cilët i shkarkoi disa ditë më pas.

Por, një tjetër talent shqiptar i futbollit rrezikon të “rrëmbehet” nga shteti fqinj i Greqisë. Bëhet fjalë për lojtarin Andrea Tato, i cili është 21 vjeç dhe aktualisht shihet si një talent i madh i kampinatit grek. Ai është zgjedhur në javën e 10-të dhe të 12-të të kampionatit grek si lojtari i ri më i mirë. Ndërsa është vënë në shenjestër të drejtuesve të federatës greke për ta grumbulluar në kombëtaren A.

Sipas mediave greke, mesfushori i Atromitos së Athinës është kthyer në yllin e ri mbas shkëlqimit të Ninit, i cili ashtu si dhe Tato ishte nga Himara.

Federata greke kërkon ta grumbullojë himariotin me përfaqësuesen greke duke i hequr mundësinë për të luajtur me Shqipërinë, ashtu siç ka ndodhur me disa lojtarë të tjerë si, Migjen Basha, i cili pasi është aktivizuar me moshat e Zvicrës, pa patur pasaportë shqiptare, nuk mund të veshë më fanelën kuqezi.

E Hene, 24 Janar 2011

No comments: