Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, February 01, 2011

BBC: Berisha akuza Presidentit Topi (ndryshe Kur vihet ujku te rruaje dhente)

Berisha akuza Presidentit Topi
Sali Berisha
Nuk ka reagime rreth këtyre deklaratave të Kryeministrit Berisha
Në Shqipëri kryeministri Berisha akuzon kreun e shtetit Bamir Topi dhe kryeprokuroren Rama se kanë synuar një plan për eleminimin e tij.

Kryeministri Berisha ishte i pari dëshmitar i thirrur nga komisioni hetimor parlamentar ngritur javën e kaluar me anëtarë vetëm nga maxhoranca, që po po heton ngjarjet tragjike të 21 janarit në Tiranë.

Gjatë gjithë dëshmisë, kryefjala e kreut të qeverisë ishte se 21 janari ishte një puç i organizuar nga opozita dhe zyrtare të tjerë të lartë të shtetit shqiptar.

Kulmi ishte kur zoti Berisha bëri të ditur se kishte të dhëna se egzistonte një plan i frymëzuar nga kreu i shtetit Bamir Topi dhe kryeprokurorja Ina Rama për eleminimin e tij.

Nuk ka reagime rreth këtyre deklaratave të zoti Berisha, por pak ore përpara dëshmisë së kryeministrit, presidenti Topi lëshoi një mesazh ku kërkohej të ndëshkoheshin rëndë shkelësit e ligjit që sollën ngjarjen e 21 janarit, ndërsa u bëri thirrje forcave politike të gjenin sa më parë kompromisin politik.

Deklaratat e kryeministrit Berisha ndaj gjithë figurave kryesore të shtetit dhe opozitës shqiptare, pritet të sjellin reagime të mëtejshme.

Presidenti Topi është thirrur për të dëshmuar nga komisioni parlamentar që po heton ngjarjen, por ende nuk dihet nëse ai do të paraqitet.

No comments: