Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, May 05, 2011

blogje ...blogje


dUA TE PERGJIGJEM NE DISA PIKA QE VURE KETU PER "PROBLEME TE HARUARA TE Z. BOLLANO"
*1- PRONESIA- NE FILLIM TE VITIT FILLUAN REGJISTRIMET E SHTEPIVE DHE NE JULY PO TE KETIJ VITI DO FILLOJNE REGJISTRIMET E PRONAVE. KJO DO PERFUNDOJ NE NENTOR PO TE KETIJ VITI. PRONESIA DO SHKOJ TEK I ZOTI,POR NE DUHET TE ZGJIDHIM PROBLEMET BRENDA FAMILJEVE QE ZIHEN ME NJERI-TJETRIN. ATY ESHTE FAJI KRYESOR QE PRONAT NUK PO ZGJIDHEN.
NUK E DI NESE TI "ELKO QEPAROI" E KE DEGJUAR KETE OSE BIEN NE VESH TE SHURDHER.
*2- KOMBESIA- KETE VITE FILLUAN REGJISTRIMET E POPULLSIS DHE CDO NJERI SHKRUHEJ ATE QE AI NDJEN. NESE KE LEXUAR THONE QE NE SHKODER FILLUAN TE SHKRUHEN SERBE DHE NE SHUME VENDE TE TJERA DO SHKRUHEN GREKE. KJO ESHTE FRIKA E QEVERISE SHQIPTARE. DHE KJO CESHTJE KA VAJTUR NE DISA GJYQE.PER HIMARJOTET UNE E DI SE CFRARE DO SHKRUHEN , POR NUK E DI SE CFARE DO SHKRUHEN DISA TE TJERE. NEK DUA TE PERMEND EMRA, POR TE PAKTEN KANE MESUAR TANI PAK GREQISHT.
*3- NE DHERMI(SE UNE ANDEJ JAME) JANE BERE DHE RRUGE DYTESORE SI AJO E DHRALESE DHE AJO PER NE KAMPIN E DHERMIUT.NE SHUME FSHATRA TE TJERA TE VENDIT NUK ESHTE LEVIZUR ASNJE GURE.
*4- FRUTKULTUREN- SA PER FRUTIKULTUREN DUHET TE ZBRESIN POSHTE DISA SI UNE DHE TI QE E KANE MERAK FRUTIKULTUREN DHE TE BJELLIM CFARE TE DUAN, POR SI UNE DHE TI IKEM DHE I BEME M,,TIN DHE IKEM DHE TANI PRESIM NGA BASHKIA QE TA ZHVILLOJ FRUTIKULTUREN? NE PRONEN E TIJ CDO NJERI MUND TE MBJELL CFARE TE DOJE DHE JO TE PRESE BASHKIN TI MBJELLE PEME. UJESJELLESI NE DHERMI ESHTE BERE DHE TANI ME DUKET BEHET DHE NE GJILEK-KONDRAQE. SA PER PLEHRAT KE TE DREJTE EDHE MUA NUK ME PELQEN, POR TI PO TE KESH NJE VEND ME TE MIRE MUND TIA REKOMANDOSH BASHKISE.
*5- FSHATRA TURISTIKE- UNE NUK KAME DEGJUAR FSHATRA TURISTI TE JENE BERE NE DHERMI, POR DI QE SHUME KANE SHITUR PRONA PER TE JETUAR . ATA KANE MARE LEJE NDERTIMI NE EMER TE TYRE DHE JA KANE SHITUR FIRAKEVE. DHE KETA NE DHERMI JANE SHUME(QE I DI UNE). POR LEJET JANE DHENE NE EMER TE DHERMIKOTEVE.

TI BEN MIRE QE JE TIFOZE, SE KESHTU FILLON DHE KONKURENCA PER TE VAJTUR PERPARA XIMARA JONE.
POR NUK DUHET TE JESH TIFOZE FANATIKE SE KETA TIFOZE VENE NE STADIUM ME MENDJE TE MBLEDHUR SE DO DALIN ANDEJ FITUES DHE NUK SHIKOJ FARE NDESHJEN DHE NE FUND KUR HUMBASIN KTHEHEN NE "HULIGAN"
PERPUNOI PETRO GJIKUTIA TIFOZ I DHERMI-HIMARES

No comments: