Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, October 05, 2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ της Νέας Δημοκρατίας

Τρίτη, 04 Οκτωβρίου 2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς δέχθηκε σήμερα τον Πρόεδρο της "Ομόνοιας" κ. Βασίλη Μπολάνο και τον Πρόεδρο του ΚΕΑΔ κ. Βαγγέλη Ντούλε.
Αντικείμενο της συζήτησης, που είχε μαζί τους, παρουσία του Υπεύθυνου του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εξωτερικών, Βουλευτή Β΄ Αθηνών, κ. Πάνου Παναγιωτόπουλου και του Διπλωματικού του Συμβούλου κ. Άγγελου Υψηλάντη, ήταν όλες οι τρέχουσες εξελίξεις στις Ελληνο-Αλβανικές σχέσεις, που αφορούν στην πορεία της Ελληνικής Εθνικής Μειονότητας.

Κατά την διάρκεια της συνάντησης αυτής ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας ζήτησε από τους εκπροσώπους της μειονότητας να λαμβάνουν όλες τις αποφάσεις τους με μοναδικό κριτήριο το συμφέρον του Βορειοηπειρωτικού Ελληνισμού στον παρόντα και τον μέλλοντα χρόνο, υπογραμμίζοντας ότι η κάθε ενέργεια πρέπει να ζυγίζεται με απόλυτη προσοχή, να σταθμίζονται τα υπέρ και τα κατά και να αξιολογούνται όλες οι καταστάσεις, για να επιτυγχάνεται σε κάθε περίπτωση το καλύτερο για τους Βορειοηπειρώτες αποτέλεσμα.

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας επισήμανε ακόμη ότι η πορεία της Αλβανίας προς την Ευρωπαϊκή Ένωση περνάει μέσα από τον απόλυτο σεβασμό όλων των δικαιωμάτων της Ελληνικής Εθνικής Μειονότητας, η οποία αποτελεί την καλύτερη "γέφυρα" φιλίας μεταξύ του Ελληνικού και του Αλβανικού Λαού.

No comments: