Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 28, 2011

Keshilli "Inteligjent" i Bashkise Himare ben gallate

Nje mesazh nga Himara


PER INAT TE SIME VJEHRE

Sa te cuditshem per boten, dhe sa normale konsiderohet nga ana jone berja kondra deri ne budallallek!? E aq me vulgare eshte kjo cfaqe kur dirigjohet nga njerez medioker, pa vlera intelektuale e qe nuk kane asnje krenari per vendin e tyre.

Degjojme qe Keshilli Bashkiak ka mare vendim te ngrihet permendorja e Jul Qesarit ne teritorin e Bashkise Himare.!!!

Qe Jul Qesari eshte nje nga personazhet me te spikatura te historise se Romes, na e kane mesuar qe ne klasat e para. Ishte njeriu I cili ate qe donte, do ta arinte me cdo mjet, njeriu me inteligjencen e vecante per ate kohe dhe kohen e sotme. Jul Qesari ishte nga te paktet figura te historise te cilet ishin ne gjendje te dirigjonin tre pune njekohesisht. Por qe qellimi final I tij ishte vendosja e diktatures ne Romen e lashte.

Se si futet ky personazh mer vlera ne historine e Shqipeise ne pergjithesi, e te Himares ne vecanti, kete e dine vetem ata te cilet mendojne se u pjell mendja flori, kur vendosin te ngrene bustin e Jul Qeasarit. Ketij diktatori te cilin e vrane shoket etij me te ngushte. Diktatura dhe Republika ne historine e njerezimit kane qene gjate gjithe kohes ne lufte te pa pajtueshme.

Sipas ketyre mendjeve pjellore bustet e Jul Qesarit duhet te ishin ne gjith Afriken e Veriut, Spanje, Apenine (ku hodhi zaret) e ne cdo rrugice te Romes etj.

Per nje vizitor te kulturuar do te ishte teper interesante te mesonte qe Jul Qesari (te cilit ne krahine I ruhet akoma mbiemri, ndofta koincidence, ndofta jo) ka marshuar kunder armikut te tij neper teritorin e Himares. Dhe kaq. Nje pllake shpjeguese e kesaj historise do vinte nje tulle ne godinen turistike te cilen duam te ngreme.

Por kjo per mendimin tim eshte e dyta. E para eshte te vleresojme historine tone. Jo te servilosemi shumkujt I cili ndofta ska histori apo nuk e njeh ate. Me historine e Himares mburemi ne dhe e gjithe historiografia. Pra me pak vemendje le te ngreme lapidaret e paraardhsve tane, le te mbushet krahina me pllaka shpjeguese per vizitoret e te marin fund kondrat ndaj njeri tjetrit. “ Per inat te sime vjehre…” nuk na con asgjekundi.

Drejtuesit, pushtetar apo politik kane mjaft per te mesur nga historia e Himares. Le te civilizohen nepermjet historise se Himares e te mos bien pre e pasionit dhe mediokrietit.

E po qe se nuk u del koha, krahina ka mjaft figura te njohura shkencore tek te cilet mund te mbeshteten.

Le te tregojme qe edhe ne pasardhesit e te pareve tane, jemi te qyteteruar. Me pare duam vehten dhe pastaj adhurojme boten, sado qe ta meritoj.

Ajo e cila me bie ne sy per keq eshte qe komuniteti Himariot ka shume probleme per te zgjidhur. Shoqeata e cila e propozon kete bust pse nuk ndihet per pronat e Himares, per ambjentin, per mungesen e studimeve, qe si rezultat po demtohet e ardhmja e turizmit nga ndertimet e pa sistem e pa leje?

Le tu kujtoj Cajupin per nje moment: “Mjaft punove per te tjeret o fatkeq….”

1 comment:

Stavros Markos said...

Gia sou,, regullojeni pak ne fund,,, nuk ka propozuar Komuniteti Himariot, por Shoqata e Intelektualeve te Himares...e nje fare Irakli Gjicali, qe sot eshte nenkryetar i bashkise.

Respekte Stavro