Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, February 10, 2012

Ο Χρυσός Ολυμπιονίκης, Πύρρος Δήμας, έρχεται στην Αμερική.

post by Demetrios Koutoulas [panepirotic@gmail.com]

Η Πανηπειρωτική Ομοσπονδία Αμερικής έχει την τιμή να καλωσορίσει τον Πύρρο Δήμα στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Την ερχόμενη άνοιξη, ο Πύρρος θα λάβει μέρος σε φιλανθρωπικές εκδηλώσεις της Πανηπειρωτικής Ομοσπονδίας Αμερικής σε Βοστόνη, Νέα Υόρκη, Αννάπολι και Σικάγο. Τα έσοδα απ' τις εκδηλώσεις θα δωθούν στο Ελληνικά σχολείο Όμηρος στην Χιμάρα, πατρίδα του Πύρρου, στο Πρόγραμμα εκμάθησης της Ελληνικής Γλώσσας για απόδημους Ηπειρώτες το Παγκόσμιου Συμβούλιου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων για σπουδές στο εξωτερικό, και για άλλους Πανηπειρωτικούς σκοπούς.
Ο Πύρρος Δήμας έχει κερδίσει ένα Χάλκινο και τρία Χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στην Άρση Βαρών εκπροσωπώντας την Ελλάδα σε τέσσερις Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ο Πύρρος θα είναι ο Μέγας Τελετάρχης στην παρέλαση για την Ανεξαρτησίας της Ελλάδας που θα γίνει στην Βοστόνη στις 22 Απριλίου και θα λάβει μέρος στην παρέλαση για την Ανεξαρτησία της Ελλάδας στην Νέα Υόρκη στις 25 Μαρτίου. Επίσης η ατζέντα περιλαμβάνει την συμμετοχή του στο συνέδριο Hermes Expo International στο Ατλαντικ σίτι στις 31 Μαρτίου.
Στις προσπάθειες να συγκεντρωθεί χρηματικό ποσό για φιλανθρωπικούς λόγους ο Πύρρος Δήμας θα συναντηθεί με τον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής Δημήτριο, με τον εκπρόσωπο Γκας Μπιλιράκη σε επίσκεψή του στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ και με τον Πρόεδρο του Παγκοσμίου Συμβουλίου Ηπειρωτών Χρυσόστομο Δήμου.
Δελτίο Τύπου
Ο Χρυσός Ολυμπιονίκης, Πύρρος Δήμας, έρχεται στην Αμερική.

No comments: