Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, February 19, 2012

Zoti te dhashte...(Migjeni)

I nderuar zotni Irakli Gjicali. Titulli "te ndihmofte zoti.." me coi ne mendje qe me mire do qe te ishe bere prift, por pastaj ktheva mendje. Nga ty do kishte gjetur belane e gjith krahina (jo se tani s'po e gjen). E them kete sepse nga te dy, ti je me i famshem (sipas pohimeve ne shkrimin paraardhes). Bomarsheja thote: Shpif shpif se nga shpifja dicke do te mbetet.
Kush qenka i pandreqshem, ti qe s'heq dore nga vulgaritetet dhe ofendimet apo une qe i rash shkurt (i gelltita dhe arsyen ta thash) dhe te bera nje sfide per shpifjen lidhur me pronen e perfituar prej meje me ligjin 7501? Me qe e pranove qe s'eshte vec shpifje, prei te shkreten qe te jesh me i besueshm sot e mbrapa.
Per me teper flet per qindra fakte te paudhesive te mia nga Palasa ne Qeparo. Po publiko nja 10 qe te turperohem une, ose pranoje qe je shpifes profesionist.
Perseri po i kthehem pyetjes. Je dakort qe te vendosen kokat e disa apo vetem njeres nga figurat himariote qe propozon z.Dede? Shkrimin tend si kryetar i shoqeates se intelektualeve??? natyrisht qe e kam lexuar. Dhe rash dakort me mendimin e mjaft HIMARIOTEVE. Keto mendime i hodha edhe ne club e sic me nderove ti duke me perseritur vepren tende po te ridergoj edhe une timen.
Maksim Rapo

No comments: