Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, March 09, 2012

Στην κυβέρνηση της Αλβανίας ο άνθρωπος που θεωρεί αλβανική τη Θεσπρωτία!

Υφυπουργός Παιδείας έγινε ο πρόεδρος του Συλλόγου "Τσαμερία" στην Αλβανία Αρντιάν Τάνο, ο οποίος θεωρεί τη Θεσπρωτία... αλβανικό έδαφος! Με τη συμμετοχή του στην Κυβέρνηση, όπως και του επίσης Τσάμη Αμπάζ Χάντο, που διορίστηκε υφυπουργός Πολιτισμού, φαίνεται η στροφή του Σαλί Μπερίσα προς ακραίους εθνικιστικούς κύκλους. Ο κ. Τάνο ισχυρίζεται ότι οι Τσάμηδες υπέστησαν δεινά από το στρατηγό Ζέρβα και από τους μοναρχοφασίστες Έλληνες με τη λήξη του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου. Διεκδικεί τις περιουσίες των Τσάμηδων, αλλά και την επιστροφή τους στη Θεσπρωτία! «Οι Τσάμηδες θα επιστρέψουν στα σπίτια τους» δηλώνει προκλητικά ο Αλβανός υφυπουργός και συνεχίζει: «Εργαζόμαστε ακούραστα για να καταλήξουμε σε εκείνη την ημέρα». Όπως αναφέρει, οι Τσάμηδες θα αποφασίσουν, με νομικά κριτήρια, ποια θα είναι τα βήματα που θα ακολουθήσουν, ώστε να φέρουν το θέμα στο διεθνές προσκήνιο, όπως και τι να απαιτήσουν από την Ελλάδα. «Δεν επιδιώκουμε μόνον την επιστροφή των περιουσιακών στοιχείων» τονίζει «αλλά να καθοριστεί τι ακριβώς συνέβη στο τέλος του Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου: τη γενοκτονία, δηλαδή, κατά των Αλβανών-Τσάμηδων και την επιστροφή όλων των δικαιωμάτων στον αλβανικό πληθυσμό από την Ελλάδα».
katoci.com

No comments: