Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, April 24, 2012

Χειμαρριώτες υπό διωγμό

Source: www.himara. Αλέξανδρος Αναγνώστης

Αλέξανδρος ΑναγνώστηςΟλως περιέργως ενώ στην Ελλάδα βρίσκεται στο φόρτε της η εκλογική αναμέτρηση για την κάλπη της 6ης Μαϊου στη Χειμάρρα αναλαμβάνεται και κορυφώνεται η εκστρατεία κατεδάφισης κτισμάτων γηγενών κατοίκων μόλις 10 μέρες μετά την αποστολή των 170 ειδοποιητηρίων απ’ το αλβανικό κράτος. Τσάπες, σφυριά και μπουλντόζες έκαναν συντρίμμια και σκόνη το μόχθο και τον ιδρώτα μιας ζωής αρκετών συμπατριωτών, ενώ ένστολοι της «επιχείρησης κατεδάφισης» βιαιοπράγησαν ακόμη και με την απειλή όπλων κατά «ανυπάκουων» πολιτών που προσέφυγαν στη Δικαιοσύνη.

Οι αλβανικές αρχές κωφεύουν στις όποιες οργισμένες αντιδράσεις των Χειμαρριωτών, που αρνούνται να αποδεκτούν τη στοχοποίησή τους με «επιλεκτικές κατεδαφίσεις» εις βάρος τους και συνάμα προκλητικές εξαιρέσεις θεόρατων κτισμάτων Αλβανών μεγαλοσχημόνων. Υπ’ αυτές τις συνθήκες δεν μπορούν παρά να ηχούν ως πρόσχημα και οι όποιες διακηρύξεις για το τέλος της αυθαίρετης δόμησης –και ποιος μπορεί να είναι αντίθετος, πόσω μάλλον εγώ ως πολιτικός μηχανικός- εκ μέρους των αρχών που οφείλουν να είναι πολύ προσεχτικές και να απόσχουν από χειρισμούς και πράξεις που θυμίζουν τους γνωστούς απηνείς διωγμούς κατά αυτού του μαρτυρικού κομματιού του Ελληνισμού.

Ας μην λησμονούμε όλοι μας και πρωτίστως οι αρχές της φίλης γειτονικής χώρας –οφείλει να το δείξει εμπράκτως- πως εν ονόματι της νομιμότητας έχουν διαπραχθεί τα μεγαλύτερα αδικήματα. Ας σταματήσει λοιπόν αυτό το κακό που θέτει τους Χειμαρριώτες υπό διωγμόν και τους εχθρεύει με το κράτος στη χώρα τους. Ο κίνδυνος στη θέση των... αυθαίρετων κτισμάτων να ορθωθούν διαχωριστικά τείχη εθνικιστικού μίσους και διχασμού δεν είναι καθόλου αμελητέος.

Οι Χειμαρριώτες δεν είναι μόνοι τους. Ας το καταλάβουν αυτό πρώτα οι φίλοι μας οι Αλβανοί που φιλοδοξούν να βρεθούν στην ίδια με μας ευρωπαϊκή οικογένεια. Η ελληνική πολιτεία, το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών, οφείλει να δει άμεσα το πρόβλημα στην πραγματική του διάσταση και να θέσει την άλλη πλευρά ενώπιον των ευθυνών της. Ως υποψήφιος βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας στη Β΄Αθηνών διαβεβαιώ τους αγαπητούς συμπατριώτες μας, τους Χειμαρραίους, πως είμαι και θα είμαι δίπλα στον αγώνα τους για την προστασία των περιουσιών τους αλλά και την προκοπή τους εκατέρωθεν των συνόρων.

Αλέξανδρος Αναγνώστης
Υποψήφιος βουλευτής Ν.Δ. στη Β’ Αθηνών

No comments: