Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, April 26, 2012

Pergjigje ndaj deklarates se Enosit Himarjoton me gjykimin e nje bedeli

post by stefaneli@yahoo.gr
Shenim: bedel eshte fjale turke dhe quhej bedel ai qe vinte ushtar per llogarine e nje te kamuri. Si pune angari qe eshte, edhe llogjika ka ere angarie
.
Por me e bukura eshte kur na paraqitet si afendiko i nje clubi ku shkruajne e lexojne me pak se 5 veta ne dite
!


Simpas gojdhanave ekziston nje KUCEDER po asnje nga ne se ka par,po ne fakt e jetojm.
Cdo njeri nga ne kerkon te drejt por ku e kerkon nuk e di.
DINAKERIA e sejcilit nga ne per te mbrojtur interesin personal esht Skandal i rradhes para interesave te gjith Himares.
CLUBHIMARA nuk esht Politik, por nje shoqeri civile qe mbulon cdo te drejt shoqerore jo te jashtligjeshme per interesat e larta te gjith Himares.
Spahiu,Enosis dhe Shoqatat e tjera jan pjes e shoqeris dhe gezojn cdo te drejt ne shoqerit Demokratike.
HIMARA nuk han i disa Politikaneve qe quhen te humbur,por ne fakt e mashtrojn kete popull me cdo menyr per te perfituar para, dhe te demtohet shoqeria dheHimara bashk me ta.
ENGLIMATIKES ENERJIES
Tingellimi i kesaj fjale ne opinionin nderkombtar tingellon keq,dhe vetem per Tekstin e ketij shkrimi Bashkia e Himares duhet te pozicionohet per kete titull Krim qe prek interesat e gjith Himares Turistike.
Per perfitime te medha personale ne dem te Turizmit dhe te Himares Enosi Himarioton nuk gezon te drejt debati ne Clubhimara.
1-Artan Dulaku nuk ka ndertes ne Dhermi.
2-Ne Jal,ekziston e vertet se Alban Xhillari ka zaptuar rreren por para ca vitesh kur Bashkia e mepareshme ja dha me qera.
3-Koco Kokedhima e gezon pronen e vet dhe si Himariot dhe si Qeparotas.
4-Se ku do fle gjum Inspektariati nuk varet nga ne.
5-Shpetim Idrizi ishte ne aleanc me PDNJ dhe Omonia.
Gjika Stramarko esht njeri nga ata qe prish jeshil llekun dhe perenjt dhe duhet ceshtja te shkoj ne Stransburg .
Nga qe e jetova Himaren nuk doli asnje kryetar te na jap llogari per cfar ndodh,por vota e popullit i pastron me mir gjerat.
ENOSI HIMARIOTON esht e mirpritur ne Club por me shkrime reale dhe jo genjeshtra.
Radha e fushates esht me von,tani e ka rradhen debati i punes.
Vllado!!
Ska perse te debatosh kaq gjat ne Club se emrin tend qe tu prish lokali ne rer nuk ta permendi ENOSI.No comments: