Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, October 29, 2012

Arrestohet gazetari që publikoi listën e grekëve me llogari të fshehta bankare në Zvicër

Kostas Bakcevanis, gazetar investigativ grek, ka publikuar sonte në twitter një shënim, ku thuhet se jashtë shtëpisë së tij shiheshin nja 15-20 policë. Më pas u mor vesh se ai ish ndaluar mbi bazën e një urdhër arresti. Shkaku? Ka dhunuar privacy-në e 2059 njerëzve të rëndësishëm  të Greqisë së këtyre kohëve. Në terma më konkretë, tek këta të fundit bëjnë pjesë ish ministra, këshilltarë politikanësh, deri dhe këshilltari i kryeministrit të sotëm Samara, gazetarë, sipërmarrës, intelektualë publikë, etj. Emrat e këtyre janë pjesë e listës së publikuar prej gazetarit Vaksevanis (në foto) në revistën Hot Doc, në titullin “njerëzit që kanë llogari të fshehta bankare në Zvicër” e nën dyshimin e “atyre që kanë bërë evasion fiskal”.
Kjo është një listë që është përpiluar dy vjet më parë nga Christine Lagarde, e cila atëmot ishte Ministre e Financave e Francës dhe sot shefja e FMN-së. Për dy vjet me radhë, autoritetet greke, të cilave u është dorëzuar kjo listë, nuk kanë lëvizur as gishtin për të vepruar, për të hetuar, për të ndriçuar situatën. I vetmi veprim është ky i sotmi, dmth arrestimi i gazetarit që e ka publikuar atë listë. Këtë lajm e jep në një formë skandali e përditshmja italiane La Repubblica, por nuk është e vetmja. 

Të gjithë po çuditen me sistemin grek të drejtësisë, që nuk ka dënuar asnjërin prej atyre që falsifikuan shifrat e financave greke, gjë që shënoi fillimin e krizës së borxheve publike në Europë, e që me një guxim të çuditshëm vë në pranga një gazetar me akuzën se ka bërë publike një listë njerëzish me pushtet të pasuruar më metoda të dyshimta.
Re.Pu.

No comments: