Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, October 04, 2012

Oποιος θεωρεί ότι έχει περιουσιακές εκκρεμότητες, να απευθυνθεί στην ελληνική δικαιοσύνη

ποιος θεωρεί ότι έχει περιουσιακές εκκρεμότητες, να απευθυνθεί στην ελληνική δικαιοσύνη.

(fjala "ti drejtohet drejtesise", dmth te ndjeke rrugen ligjore per pronat,  perkthehet nga shtypi shqiptar "perballet", duke krijuar ngarkesa emocionale)  

“Greqia është shtet i ligjit dhe kushdo që ka pretendime për pronat, duhet të përballet me drejtësinë greke".

Written By ..(Λ).. on Πέμπτη, 4 Οκτωβρίου 2012 | 9:30:00 π.μ.


Σύμφωνα με ενημέρωση που παρείχε στα Αλβανικά ΜΜΕ το γραφείου τύπου του Αλβανικού ΥΠΕΞ ο Εντμόντ Παναρίτι, έθεσε ξεκάθαρα στον κύριο Αβραμόπουλο το ζήτημα των λεγόμενων "Τσάμιδων" και των απαιτήσεων που έχουν από το Ελληνικό κράτος.

"Να αναζητηθεί λύση για το ΤΣΑΜΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ και για τις ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ των Αλβανών στην Ελλάδα" -
Μετά τη δημοσιοποίηση της ανακοίνωσης τα Αλβανικά ΜΜΕ κοροϊδεύουν την στάση των Ελληνικών. Καθώς, όπως λένε, ενώ τα Ελληνικά ΜΜΕ κατέγραψαν τα ζητήματα που συζητήθηκαν, από τις διπλωματικές σχέσεις μεχρι το ζήτημα της ΑΟΖ, αποκρύπτουν την αναφορά στο "Τσάμικο" που τέθηκε ξεκάθαρα από τον Παναρίτι στην "καρδιά της Αθήνας"(sic.).

Μεχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια γραπτή ανακοίνωση του Αλβανικού Υπουργείου, εκτός από τις πληροφορίες που διαρρέει το γραφείο τύπου. Αν οι πληροφορίες επιβεβαιωθούν θα έχουμε να κάνουμε με μια πολύ σοβαρή εξέλιξη στις Ελληνοαλβανικές σχέσεις, καθώς αποδεικνύει περίτρανα ότι το "Τσάμικο" έχει μπει στην επίσημη ατζέντα του Αλβανικού Υπ. Εξωτερικών. Ενώ η κίνηση Παναρίτι να θέσει το ζήτημα στην "καρδιά της Αθήνας" αποτελεί μια ξεκάθαρη ΠΡΟΚΛΗΣΗ, που θα έπρεπε να λάβει αντίστοιχη απάντηση από τον Δ. Αβραμόπουλο.

Ως προς την αλήθεια της είδησης συνηγορεί και η συγχαρητήρια επιστολή που έσπευσε να στείλει το κόμμα των Τσάμηδων PDIU, στον Εντμόντ Παναρίτι.
Υπενθυμίζουμε ότι λίγα χρόνια πριν ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, προκάλεσε διπλωματικό επεισόδιο, όταν ακύρωσε την συνάντηση με τον Αλβανό ομόλογό του, καθώς Αλβανοί Τσάμηδες πραγματοποιούσαν πορεία διαμαρτυρίας έξω από το ξενοδοχείο που διέμενε στους Αγ. Σαράντα εν γνώση του Αλβανού ομολόγου. Έτσι ο κ.Παπούλιας απέφυγε τότε κάθε μορφή αναγνώρισης του ανύπαρκτου "ζητήματος"

Το Ελληνικό ΥΠΕΞ  - Επιβεβαιώνει την αναφορά Παναρίτι σε "Τσάμικο", άμεση η απάντηση Αβραμόπουλου!

Άμεση ήταν η επικοινωνία του Γραφείου Τύπου του Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών σε δημοσίευμα της σελίδας μας, σχετικά με την αναφορά του Αλβανού Υπουργού Εξωτερικών Εντμόντ Παναρίτι σε "Ζήτημα Τσάμηδων" κατά την σημερινή επίσκεψή του στην Αθήνα.

Ο εκπρόσωπος του Υπουργείου Γρηγόρης Δελαβέκουρας, στην απάντηση που έστειλε στη σελίδα μας - για την οποία και τον ευχαριστούμε - αναφέρει ότι πράγματι ο Υπουργός Εξωτερικών της Αλβανίας αναφέρθηκε ακροθιγώς σε θέμα «τσάμηδων» και περιουσιών Αλβανών στην Ελλάδα - επιβεβαιώνοντας τη ανάρτηση - ωστόσο έλαβε την άμεση απάντηση από τον Έλληνα ομόλογο Δημήτρη Αβραμόπουλο.

Διαβάστε την απάντηση του Υπουργείου Εξωτερικών:

Καλησπέρα,
Σχετικά με την ανάρτησή σας για τις συνομιλίες του Υπουργού Εξωτερικών Δημήτρη Αβραμόπουλου με τον Υπουργό Εξωτερικών της Αλβανίας Ε. Παναρίτι, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα ακόλουθα και παρακαλώ για τη σχετική ενημέρωση των επισκεπτών της ιστοσελίδας σας:
Κατά τη διάρκεια των συνομιλιών, ο Υπουργός Εξωτερικών της Αλβανίας αναφέρθηκε ακροθιγώς σε θέμα «τσάμηδων» και περιουσιών Αλβανών στην Ελλάδα και έλαβε άμεσα απάντηση από τον Υπουργό Εξωτερικών Δημήτρη Αβραμόπουλο, την πάγια θέση μας, ότι η Ελλάδα είναι κράτος Δικαίου, και ότι όποιος θεωρεί ότι έχει περιουσιακές εκκρεμότητες, να απευθυνθεί στην ελληνική δικαιοσύνη.

Ευχαριστώ,
Γρηγόρης Δελαβέκουρας
Εκπρόσωπος Υπουργείου Εξωτερικών
 borioipirotika.blogspot.com/
Greqia kthen përgjigje për çamët: "Kush kërkon pronat të përballet me ligjet greke"
  • Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke, Gregoris Delavekuras, ka dërguar një përgjigje zyrtare për mediat 'e skandalizuara' greke.
Publikuar më 04.10.2012 | 11:40
ATHINË - Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke, Gregoris Delavekuras, ka sqaruar opinionin grek lidhur me qëndrimin e ministrit të Jashtëm, Avramopoulos ndaj çështjes çame, që ngriti si problem ministri ynë i Jashtëm, Edmond Panariti.
Kjo pasi disa website greke - të informuara nga mediat në Shqipëri, pasi në konferencën për shtyp në Athinë të dy ministrat nuk kanë deklaruar gjë - e kanë quajtur ‘skandal’ përmendjen e çështjes çame në takimin mes dy ministrave të Jashtëm të Greqisë dhe Shqipërisë në Athinë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke, Gregoris Delavekuras, ka dërguar një përgjigje zyrtare, duke shpjeguar se ministri shqitpar Panariti ka marrë përgjigje të menjëhershme nga ministri i Jashtëm grek, Dimitris Avramopulos, teksa ministri shqiptar, Edmond Panariti, përmendi shkurtimisht pasuritë e çamëve dhe shqiptarëve në Greqi. “Greqia është shtet i ligjit dhe kushdo që ka pretendime për pronat, duhet të përballet me drejtësinë greke".
/Shekulli Online/M.A./

No comments: