Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, October 27, 2012

Dy parti simetrike ne pasqyre

2012-10-26 18:41:53
Φωτογραφία για Αποθρασύνθηκαν οι αλβανοί εκτοξεύουν απειλές κατά Ελλήνων πολιτικών που θα γιορτάσουν 28η Οκτωβρίου στη Βόρειο Ήπειρο!
Θα σταματήσουμε τους Χρυσαυγίτες στα ελληνοαλβανικά σύνορα, λένε οι Αλβανοί νεοναζί!Αποθρασύνθηκαν οι Αλβανοί εθνικιστές της Ερυθρόμαυρης Συμμαχίας και εκτοξεύουν απειλές κατά Ελλήνων πολιτικών που θα παραβρεθούν σε εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου στη Βόρειο Ήπειρο! Μάλιστα καταγγέλλουν την αλβανική κυβέρνηση για "παζάρια" με Έλληνες νεοναζί οι οποίοι έχουν αναγγείλει (!) ότι θα γιορτάσουν αύριο την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου στην Κλεισούρα της Πρεμετής. Ταυτόχρονα ζητούν να γίνει άμεση εφαρμογή της αρχής της αμοιβαιότητας στο Ελληνοαλβανικά σύνορα για τους Έλληνες νεοναζί και για κάθε πολιτικό εκπρόσωπο που υποκινεί το μίσος και τις εθνικές συγκρούσεις, μέχρι η Ελλάδα να επιτρέψει την είσοδο στους Αλβανούς πολίτες με τόπο γέννησης την Τσαμουριά, απειλώντας πως εάν η κρατικές αρχές δεν σταματήσουν στα σύνορα τους Έλληνες νεοναζί τότε θα τους σταματήσουν αυτοί.

«Η Ερυθρόμαυρη Συμμαχία θεωρεί ότι τη δραστηριότητα αυτή όχι απλά ως ένα άνευ προηγουμένου περιστατικό, αλλά ως ένα διπλωματικό σκάνδαλο που απαιτεί μια επίσημη απάντηση από την αλβανική διπλωματία, πράγμα το οποίο πιθανότατα δεν θα συμβεί.  Το Σάββατο αναμένεται να φτάσει στην Πρεμετή αντιπροσωπία οργανώσεων που επιθυμούν την αποσταθεροποίηση του Νότου της Αλβανίας, στο όνομα της απελευθέρωσης της Βορείου Ηπείρου, όπως λένε.  Αυτές οι οργανώσεις θα συγκεντρωθούν στο φαράγγι της Κλεισούρας στο διάσημο μοναστήρι οπού βρίσκονται τα λείψανα των Ελλήνων στρατιωτών, τα οποία ξέθαψε ο ιερέας της Κοσίνας. Αύριο οι οργανώσεις αυτές καθώς και πολλοί άλλοι αναμένεται να γιορτάσουν ισχυριζόμενοι ότι η Πρεμετή και η Κλεισούρα είναι Ελληνική γη και σύμφωνα μ' αυτούς η κοιτίδα της Βορείου Ηπείρου πρέπει να ενωθεί με την Ελλάδα», δήλωσε ο εκπρόσωπος της Ερυθρομαυρης Συμμαχίας, Augent Xhaferaj.

Ο εκπρόσωπος της Ερυθρομαυρης Συμμαχίας συνεχίζει την δήλωσή του ζητώντας την άμεση εφαρμογή της αρχής της αμοιβαιότητας στο Ελληνοαλβανικά σύνορα Διαβάστε την συνέχεια στην Aftonomi.gr
 
 

Aktivistët e Aleancës Kuq e Zi bllokojnë hyrjen në Përmet të neonazistëve grek

1
Ashtu siç kishte paralajmëruar një ditë më parë, Aleanca Kuq e Zi ka bllokuar hyrjen e grupeve neonaziste greke si dhe disa deputetëve të Agimit të Artë, të cilët do të udhëtonin drejt Këlcyrës për të festuar sipas tyre çlirimin e Greqisë. Dhjetëra kuqezinj kanë dal me flamuj dhe banderola në rrugën nacionale pranë urës së Dragotit, nga ku grekërit do të kalonin më pas në manastirin e Këlcyrës.
“Aleanca KuqeZi dënon ashpër dhe fort mos reagimin e diplomacisë së gjunjëzuar të qeverisë shqiptare, e cila vijon të përbuzë dhe cënojë integritetin dhe moralin e kombit shqiptar me një politikë anti-kombëtare dhe në mbështetje të qarqeve anti-shqiptare serbo-greke”, kanë thënë organizatorët e protestës.
Sipas tyre, kjo protestë ishte një mesazh i qartë se nuk do të pranohen për asnjë çmim dhe asnjë kusht sjellje të tilla nga grupet neonaziste greke si dhe Agimi i Artë, të cilat kanë për qëllim vetëm destabilizimin e jugut të Shqipërisë.
“Aleanca KuqeZi zotohet se do të zbatojë me shtetin grek parimin e reciprocitetit ku për çdo qytetar shqiptar që trajtohet në mënyrë jo normale në kufirin grek, e njëjta gjë do të zbatohet me çdo qytetar të Greqisë që do të kalojë drejtë Shqipërisë. Për çdo shqiptar që do të kthehet mbrapsht, sepse është çam, një shtetas grek do të ndalohet të kalojë drejtë vendit tonë.
Identiteti, integriteti moral dhe territorial i shqiptarËve nuk mund dhe nuk do të jetë kurrë një mekanizëm që përdoret nga qeveritarët anti-shqiptarë të qeverisë së shtetasit Sali Berisha për interesa personale politike. Aleanca KuqeZi kërkon me ngulm që Ministria e Jashtme e Shqipërisë të reagojë kundër vizitës tendencioze me qëllime anti-shqiptare dhe të thërrasë për shpjegim funksionarët e ambasadës Greke në Shqipëri, të cilët janë parë në mbështetje të aktiviteteve të neonazistëve dhe Agimit të Artë”, thuhet në një njoftim të AK-së pas organizimit të protestës.
27 tetor 2012 (gazeta-Shqip.com)
 

No comments: