Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 05, 2012

Μπαμπινιώτης: Η αρχαία μακεδονική γλώσσα ήταν ελληνική διάλεκτος


former_yugoslav_republic_of_macedonia2

Σκόπια- Dnevnik.

Με το θέμα της ονομασίας μεταξύ της Αθήνας και των Σκοπίων, έχει παραμεληθεί  το γλωσσικό ζήτημα, δήλωσε ο Γιώργος Μπαμπινιώτης, ο Έλληνας γλωσσολόγος και πρώην Υπουργός Παιδείας, σε μια διάλεξή του στο Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης, όπου επεσήμανε ότι η αρχαία μακεδονική γλώσσα ήταν ελληνική διάλεκτος.

 Ο Μπαμπινιώτης ονομάζει τη γλώσσα μας, ως ‘βουλγαροσερβική’, γράφει το δημοσίευμα.

 «Σεβόμαστε τη γλώσσα, την ιστορία και της παραδόσεις του λαού της γειτονικής χώρας. Ωστόσο, ο όρος «μακεδονική» που χρησιμοποιούν στη γλώσσα τους προκαλεί σύγχυση και είναι ιστορικά και πολιτιστικά απαράδεκτο», είπε ο Μπαμπινιώτης.

 Στη διάλεξή του αναφέρθηκε σε έρευνα που έγινε στις αρχές του 20ου αιώνα από Γερμανούς γλωσσολόγους που έδειξε ότι υπάρχουν 250 λέξεις, κυρίως ουσιαστικά, που είναι από την εποχή του Ομήρου και του Ηροδότου, οι οποίες θεωρούνταν μακεδονικής προέλευσης, σημειώνει  η σκοπιανή εφημερίδα.πηγη

No comments: