Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, January 26, 2013

DEKLARATE ZYTRTARE- NE LIDHJE ME DRAMEN "SHEN MARIA E BERATIT" TE Z. NAMIK DOKLE

http://www.orthodoxalbania.org/new/index.php?option=com_content&view=article&id=13644%3Amitropolia-e-shenjte-korce-&catid=3%3Anewsflash&Itemid=89&lang=sq

Kemi ndjekur me vëmendje indinjatën e besimtarëve orthodhoksë të Korçës dhe përcjellim edhe shqetësimin tonë në lidhje me dramën “Shën Maria e Beratit”. Për komunitetin orthodhoks kjo është denigruese dhe fyese, sepse denigrimi i klerikëve të nderuar orthodhoksë, është denigrim për të gjithë komunitetin. 
     Komunitetet fetare në shqipëri kanë vuajtur mbi shpatullat e tyre fyerjet, diskriminimin dhe përndjekjet e regjimit ateist të shekullit që lamë pas. Prandaj jemi të shqetësuar për vazhdimin e po të njëjtës mënyrë trajtimi të tyre edhe sot. 
    Tashmë ka kohë që besimi orthodhoks po goditet gjithandej me mënyra të ndryshme. Veprime të tilla nxisin reagimin e çdo besimtari, si edhe cënojnë ruajtjen e harmonisë dhe bashkëjetesës fetare, si vlerë që karakterizon shoqërinë tonë. Në kohën kur ne përpiqemi të ndërtojmë ura bashkëpunimi dhe mirëkuptimi, propagandat fyese përçajnë dhe ngjallin dyshime dhe mosbesime. 
    Me anë të kësaj deklarate, protestojmë ndaj këtyre fenomeneve dhe i drejtohemi opinionit qytetar të Korçës, por edhe më gjerë, se veprime të tilla që cënojnë komunitetet e ndryshme fetare, të qëllimshme ose jo, nuk i shërbejnë interesave të qytetit, të bashkëjetesës fetare dhe përparimit të shoqerisë shqiptare. 
     Këtë protestë e ndjejmë edhe si obligim moral ndaj paraardhësve tanë, që me aq mund dhe sakrifica mbajtën të pacënuar në shekuj besimin dhe moralin orthodhoks. Dhe për më tepër Kisha Orthodhokse është një nga pjesët më të shëndosha të shoqërisë sonë, me një kontribut të madh në ruajtjen e vlerave njerëzore dhe në ndihmesën ndaj të gjithë njerëzve në nevojë, pa dallim.
 
 
 
 
 
 
 
 

No comments: