Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, April 21, 2013

Διαδήλωση 23 Απριλίου Πλατεία Κοτζιά

From: DIMITRIS PERDIKIS [mailto:perdikis.dim@cyta.gr]

 
Ανακοίνωση
 
Την Τρίτη 23 Απριλίου και ώρα 5μμ στην πλατεία Κοτζιά
Διαδήλωση για το κόψιμο των συντάξεων και της ιατροφαρμακευτικής κάλυψης στους υπερήλικες
Βορειοηπειρώτες
και στους ομογενείς από την τέως Σοβιετική Ένωση.
Στην συνέχεια πορεία δια μέσου της οδού Αθηνάς, πλατ. Ομονοίας, Σταδίου, πλατ. Συντάγματος στο κοινοβούλιο όπου και θα επιδοθεί ψήφισμα διαμαρτυρίας.
 
Αυτό που έγινε είναι άδικο, σκληρό, αντισυνταγματικό
εθνικά ολέθριο
σημαίνει απώλεια ζωών, σημαίνει πρόωρους θανάτους για κάποιους συνανθρώπους μας που δεν έχουν πλέον τα απαραίτητα για να διατηρηθούν στην ζωή.
Σημαίνει εθνικές απώλειες, σημαίνει μεγιστοποίηση του θράσους και των απαιτήσεων των Αλβανών.
 
Πρέπει άμεσα να βρεθεί μια λύση για αυτό το θέμα.
Οι υπερήλικοι Βορειοηπειρώτες που ζουν εκεί στις πατρογονικές τους εστίες, φυλάσσουν Θερμοπύλες
 
Δημοσιεύστε, προωθήστε, αναρτήστε το θέμα αυτό
Από την διαδήλωση της Τρίτης δεν πρέπει να λείψει κανείς.
 
Πανβορειοηπειρωτική επιτροπή
Συντονιστής, πληροφορίες
Γ. Τζομάκας τηλ.6944927385  

No comments: