Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, June 13, 2013

«Λαός που ξεχνά την Ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει».sent by perdikis@otenet.gr
WCEA- PRESS OFFICE, Oberstr. 117, 51149 Köln / Germany, E-Mail: typos@world-epirotes.org
Tel.: 0049 (0) 2203/ 1 43 57, Fax: 0049(0) 3222 375 195 6, Mobile: 0049(0)171-5374527,
www.world-epirotes.org
«Λαός που ξεχνά την Ιστορία του είναι καταδικασμένος να την
ξαναζήσει».
Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Ηπειρωτών Εξωτερικού καταδικάζει με βδελυγμία τις
ανιστόρητες ανθελληνικές, προκλητικές και προσβλητικές δηλώσεις της
βουλευτίνας της ΔΗΜΑΡ, Μαρίας Ρεπούση, σύμφωνα με τις οποίες «είναι μύθος
ο χορός του Ζαλόγγου»!.
Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που η κ. Ρεπούση προκαλεί με τις
ανιστόρητες ανθελληνικές δηλώσεις της. Είναι ακόμα ζωντανές στη μνήμη μας οι
κατάπτυστες αναφορές της περί δήθεν συνωστισμού στα παράλια της Σμύρνης,
αντί της εκδίωξης και του σφαγιασμού του Μικρασιατικού Ελληνισμού , την
αμφισβήτηση της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού και άλλα.
Ο Χορός του Ζαλόγγου αποτελεί αδιαμφισβήτητη ιστορική πραγματικότητα
και δεν χρειάζεται την εμπειρογνωμοσύνη της ανιστόρητης, αν όχι εντεταλμένης σε
ειδική εθνοκτόνο αποστολή, κας. Ρεπούση.
Η ιστορία και πολύ περισσότερο αυτή της ελληνικής επαναστάσεως είναι
αδιαμφισβήτητα γεγονότα που επιβεβαιώνονται με μαρτυρίες, γραπτές και
προφορικές, με τις παραδόσεις και τα βιώματα του λαού, των οποίων έγιναν
κοινωνοί οι μετέπειτα γενεές και δεν διαγράφονται με τις υστερόβουλες και
εθνομηδενιστικές αναφορές καμίας ανιστόρητης ιστορικού, όπως την κ. Ρεπούση.
Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Ηπειρωτών Εξωτερικού εκφράζει την έντονη
ανησυχία του, από τέτοιου είδους αναφορές στους δύσκολους καιρούς που
διέρχεται η Πατρίδα μας και καλεί την κ. Ρεπούση να ανακαλέσει τις προσβλητικές
και προκλητικές δηλώσεις της και να ζητήσει δημόσια συγνώμη από τον
Μικρασιατικό, τον Ποντιακό και τον Ηπειρωτικό Ελληνισμό.
Λαός που ξεχνά την ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει και
εμείς ως Ηπειρώτες, απόγονοι των Ευεργετών του Έθνους δεν είμαστε
διατεθειμένοι να δεχτούμε την Εθνική ταπείνωση και την προσβολή της Εθνικής μας
αξιοπρέπειας και υπερηφάνειας.
Γραφείο Τύπου και Επικοινωνίας
του Παγκοσμίου Συμβουλίου Ηπειρωτών Εξωτερικού (ΠΣΗΕ)
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ - PRESS OFFICE
Spyros Kostadimas, Oberstr.117, 51149 Koeln, GERMANY
«Γιάννινα, 100 χρόνια ελεύθερα»
Ιωάννινα, 05.08.2012
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Κολωνία, 08.06.2013

No comments: