Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, October 27, 2013

Επιχείρηση στρατηγικής περικύκλωσης της Ελλάδας από Αλβανία και Τουρκία

 
ΧάοναςΑναρτήθηκε από , , ΑπόψειςΗ αλβανική κυβέρνηση ενέκρινε στρατιωτική-οικονομική συμφωνία συνεργασίας μεταξύ της Αλβανίας και της Τουρκίας και το πρωτόκολλο για την εφαρμογή της οικονομικής αυτής βοήθειας. Ήδη εδώ και χρόνια με διάφορους τρόπους Αλβανία και Τουρκία έχουν εγκαινιάσει πολυεπίπεδη συνεργασία, η οποία αντιβαίνει στα ελληνικά συμφέροντα της περιοχής των Βαλκανίων και του Ιονίου Πελάγους

Η συμφωνία συνεργασίας συνίσταται στην παροχή, από την τουρκική πλευρά, του ποσού των 1. 137.500 $ για την αγορά υλικού και στρατιωτικού εξοπλισμού, επισκέψεις για θέματα υγείας, καθώς και για την εκπαίδευση προσωπικού.

Οι Τούρκοι ήδη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν κατά καιρούς μετασταθμεύσει μοίρες μαχητικών αεροσκαφών τους F-16 σε μια επίδειξη δύναμης προς την Ελλάδα, καθώς και χρησιμοποιούν και την ναυτική βάση Αυλώνος, η οποία έχει ανοικοδομηθεί και με ελληνικά χρήματα την δεκαετία του 1990, αλλά χρησιμοποιείται πλέον από πλοία του τουρκικού στόλου, που πλέον εκτός από το Αιγαίο "κόβουν" βόλτες και στο Ιόνιο...με την Αλβανική αμέριστη υποστήριξη.

Εξάλλου, η ήσσονος σημασίας ναυτικής βάσης Μπιστ Πέλλα λίγο έξω από το Δυρράχιο η οποία υποτίθεται ότι θα ανοικοδομείτο με ελληνικά χρήματα και ότι θα λειτουργούσε και για την εξυπηρέτηση ελληνικών πολεμικών πλοίων έχει βαλτώσει.

No comments: