Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, October 16, 2013

M. Nano: mirëse erdhe Piro Dhima! Bashkim Pitarka, gardiani putativ i dinjitetit nacional: Piro Dhima tradhetar!!!

Xhemajli, Berhami, dhe… mirëse erdhe Piro Dhima!

Mustafa Nano

Kur shoh Xhemajlin e Berhamin që luajnë për Napolin, më kap herë pas here asosacjoni se ata janë shqiptarë (e di, është idiotike, por më duhet të them se është dhe i gëzueshëm ky asosacjon), e në të njëjtën kohë, gjithë kohën, e kam fare të lehtë t’i nxjerr që të dy jashtë një sfondi a konteksti etnik a kombëtar, gjë që e bëj dhe me suedezo-boshnjakun Ibrahimoviç, gjermano-turkun Ozil, gjermano-tunizianin Khedira, etj. Madje, të shumtën e kohës, pavarësisht asosacjonit të mësipërm, Behrami e Xhemajli, më sillen si dy profesionistë, dhe kaq.
Gjasat janë që ata të kenë zgjedhur të luajnë për Zvicrën nën cytjen e ambicjeve prej profesionisti. Këtë të fundit e them, ngaqë kështu duket se është, e jo ngaqë kjo ka ndonjë rëndësi. Edhe sikur të ishte ndryshe, edhe sikur pra ata të kenë zgjedhur të luajnë me Zvicrën prej krenarisë që u jep fanela që veshin e hymni që këndojnë, askush nuk do kish të drejtë ta qortonte këtë zgjedhje. Vërtet, me ç’logjikë dikush mund t’ia japë vetes këtë të drejtë? Ajo është një zgjedhje e tyre, dhe pikë. Ata nuk janë të zgjedhur nga populli, nuk kanë një mandat përfaqësimi elektoral a kombëtar, e prandaj nuk u kanë asnjë borxh turmave që lëshojnë britma denigrimi apo kryqëzimi nga shkallët e stadiumit e nga “shkallët” e rrjeteve sociale. Sa mirë do ishte sikur këta të fundit të ishin kaq shpërthyes e të paduruar edhe me klasat politike në Tiranë e në Prishtinë që nuk kanë lënë gjë pa plaçkitur! Mirëpo nuk janë. Përkundrazi, nuk është fare çudi që të jenë po këta njerëz që mbushin sheshet e tubimeve politike e që lëshojnë britma miratimi e admirimi për sundimtarët e tyre të liq.
Dhe këtu do duhej ta mbyllja, por meqë jemi te kjo temë, po jua rikujtoj se dje mbërriti në Tiranë Piro Dhima, peshëngritës shqiptar, pastaj peshëngritës grek, pastaj kampion bote, dhe sot deputet i PASOK-ut. Më vjen t’i them: Mirëse erdhe Piro Dhima! Dhe këtë nuk e them veç për t’i bërë karshillëk “gardianëve” putativë të dinjitetit nacional. E them edhe ngaqë më vjen natyrshëm për ta thënë. E për ta rithënë: Mirëse erdhe Piro Dhima! 


 
 
Ambasadori i "klasit te pare" Bashkim Pitarka 
Interesi kombëtar dhe fqinjësia e mirë 
Publikuar më 15.10.2013 | 11:51
   1
 
Bashkim Pitarka-ish-ambasador 
"...Venizellosi dhe Papulias pas tij, qofshin të mirëseardhur në Shqipëri. Uroj të vijnë me mendime e plane konkrete të fqinjësisë së mirë. Por ajo përfshirja në delegacionin zyrtar grek e tradhtarit Pirro Dhima, sikur nuk më pëlqen fort e nuk më duket një akt i menduar për mirë. Kujdes nga "dhuratat" greke!"

No comments: