Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, January 11, 2014

Ποιος Έλληνας πρόεδρος θα πει «Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ» ;;


 
 post by Δημήτρης Περδίκης
4/1/14
 Στο Infognomon  Politics δημοσιεύθηκε η είδηση για την δήλωση του προέδρου της Ρουμανίας, ότι «Η Μολδαβία είναι ρουμανική».
Η Μολδαβία πέραν του ποταμού Προύθου, λάφυρο του Στάλιν στο Β΄ παγκόσμιο πόλεμο αλλά και παλαιότερο μήλο της έριδας ανάμεσα στην Ρουμανία και στην Ρωσία κατοικείται στην πλειοψηφία από Ρουμάνους Μολδαβούς. Σοβιετική δημοκρατία, γίνεται Δημοκρατία της Μολδαβίας με την διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης. 
  Η ιστορική περιοχή της Μολδαβίας λίκνο της Ρουμανικής εθνογέννεσης αλλά και παραδουνάβια ηγεμονία με βυζαντινές καταβολές και Έλληνες ηγεμόνες, μαζί με την Βλαχία και την Τρανσυλβανία δημιουργούν τον εθνικό κορμό της Ρουμανίας. Η πορεία της στον χρόνο παρουσιάζει πολλές ομοιότητες με αυτή της Ηπείρου. Στην Μολδαβία όπως και στην Ήπειρο το βορειότερο κομμάτι της βρέθηκε χάρη στις διεθνείς γεωπολιτικές συνθήκες εκτός των συνόρων της μητέρας πατρίδας.
Όμως ο πρόεδρος της Ρουμανίας, μίας χώρας, από τις τελευταίες χώρες μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και μία από τις φτωχότερες χώρες μέλη, είχε το ανάστημα να βγει και να πει το αυτονόητο σαν πρόεδρος της χώρας του.
Ποιος Έλληνας πρόεδρος, πρωθυπουργός ή έστω υπουργός θα πει το επίσης αυτονόητο, πως η Βόρειος Ήπειρος είναι ελληνική επικράτεια. Και ακόμα ποιος Έλληνας θα έχει το ανάστημα να δηλώσει κάτι παρόμοιο για την Κύπρο όπου από ζήτημα τουρκικής παράνομης εισβολής και κατοχής φθάσαμε να συζητάμε όλες τις παράλογες τουρκικές απαιτήσεις που ουσιαστικά αμνηστεύουν και δικαιώνουν την Τουρκίας.
Και προχωρώ, ποιος θα σηκωθεί να δηλώσει κάτι παρόμοιο για τα μαρτυρικά νησιά, την Ίμβρο και την Τένεδο, τα οποία δόθηκαν με την συνθήκη της Λωζάνης στην Τουρκία, σε καθεστώς όμως αυτονομίας, το οποίο η Τουρκία ούτε μια στιγμή δεν το σεβάστηκε, αλλά αντίθετα πραγματοποίησε σχεδιασμένη τουρκοποίηση που περιλάμβανε σωρεία εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας και για τα οποία από επίσημα χείλη δεν ειπώθηκε ποτέ ούτε μία λέξη. 
ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟΣ;
Πρόεδρος Ρουμανίας: Η Μολδαβία είναι ρουμανική επικράτεια

Η Ρουμανία το 2014, θα πρέπει να πει ότι η γειτονική Μολδαβία είναι ρουμανική επικράτεια, δήλωσε ο πρόεδρος της Ρουμανίας, Τραϊάν Μπασέσκου, σύμφωνα με το ρωσικό πρακτορείο Τας.

«Αυτή η χώρα δεν έχει δημιουργηθεί με το σύμφωνο Ρίμπεντροπ-Μολότοφ, [από Γερμανία και Ρωσία], αλλά, έχει ιστορία, πολιτισμό και γλώσσα, σχετίζεται με τη Ρουμανία, και τον ρουμανικό λαό», δήλωσε ο Μπασέσκου, εκφράζοντας την ελπίδα ότι η ιδέα αυτή καλύπτει όχι μόνο τους πολιτικούς αλλά και όλους τους Ρουμάνους.

Τον περασμένο Δεκέμβριο ο Ρουμάνος πρόεδρος, δήλωσε ότι η ενοποίηση των δύο χωρών, Μολδαβίας και Ρουμανίας, θα πρέπει να θεωρηθεί το τρίτο εθνικό έργο του Βουκουρεστίου, μετά την ένταξη της χώρας στην ΕΕ και το ΝΑΤΟ.

No comments: